WP-Live Chat by 3CX - en to de_DE translation catalogue (718 entries)

en: %s (%s) wants to chat with you.
de_DE: %s (%s) möchte mit Ihnen chatten.

en: (%) Percent of page height
de_DE: (%) Prozent der Seitenhöhe

en: (edited)
de_DE: (bearbeitet)

en: 3CX Servers are high performance secure instances hosted on Google Cloud and are completely free to use. 3CX Servers don't log or store messages. Messages are simply forwarded between users and agents. Chat sessions are stored on your Wordpress database only.
de_DE: Die 3CX-Server werden per Google Cloud als geschützte Hochleistungsinstanzen gehostet und sind kostenlos nutzbar. Chat-Nachrichten werden von den 3CX-Servern weder protokolliert noch gespeichert. Nachrichten werden lediglich zwischen Benutzern und Chat-Agenten übertragen und Chat-Sitzungen allein in Ihrer WordPress-Datenbank gespeichert.

en: A new chat has been received. Please go the 'Live Chat' page to accept the chat
de_DE: Eine neue Chat-Anfrage wurde empfangen. Bitte rufen Sie die Seite "Live-Chat" auf, um die Anfrage zu akzeptieren

en: A user's Name and Email Address will be used by default if they are logged in.
de_DE: Name und E-Mail-Adresse eines Benutzers werden automatisch verwendet, falls dieser angemeldet ist.

en: Accept Chat
de_DE: Chat annehmen

en: Accept Transfer
de_DE: Weiterleitung annehmen

en: Action
de_DE: Aktion

en: Action not set
de_DE: Aktion nicht festgelegt

en: Actions
de_DE: Aktionen

en: Active
de_DE: Aktiv

en: Active Chats
de_DE: Aktive Chats

en: Active visitors
de_DE: Aktive Besucher

en: Add Agent
de_DE: Agent hinzufügen

en: Add New
de_DE: Neu hinzufügen

en: Add New Agent
de_DE: Neuen Agenten hinzufügen

en: Add New Quick Response
de_DE: Neue Schnellantwort hinzufügen

en: Add unlimited agents
de_DE: Beliebig viele Agenten hinzufügen

en: Additionally please take a look at WP Live Chat by 3CX
de_DE: Werfen Sie zudem einen Blick auf "WP-Live Chat by 3CX"

en: Adds file sharing to your chat box!
de_DE: Fügt Ihrem Chat-Fenster eine Freigabefunktion für Dateien hinzu

en: Admin has closed and ended the chat
de_DE: Der Administrator hat den Chat geschlossen und beendet

en: Advanced Features
de_DE: Erweiterte Funktionen

en: Advanced settings
de_DE: Erweiterte Einstellungen

en: After this period of time, all chat data older than %%PERIOD%% day(s), will be permanently removed from your server.
de_DE: Nach diesem Zeitraum werden alle Chat-Daten, die älter sind als %%PERIOD%% Tag(e), dauerhaft von Ihrem Server gelöscht.

en: Agent Accept
de_DE: Annahme durch Agent

en: Agent Login
de_DE: Chat-Agent-Anmeldung

en: Agent Settings
de_DE: Agent-Einstellungen

en: Agent Statistics
de_DE: Agenten-Statistik

en: Agent is not online, transfer cannot be made
de_DE: Agent nicht online, Weiterleitung nicht möglich

en: Agent no answer message
de_DE: Nachricht bei Nichtannahme durch Agenten

en: Agent offline - not accepting chats
de_DE: Agent offline – kein Chat möglich

en: Agent(s) Online
de_DE: Agent(en) online

en: Agent(s) available, safe to transfer
de_DE: Agent(en) verfügbar, Weiterleitung möglich

en: Agent(s) online
de_DE: Agent(en) online

en: Agents
de_DE: Agenten

en: Agents can set their online status
de_DE: Agenten können eigenen Online-Status festlegen

en: Alert me via email as soon as someone wants to chat (while online only)
de_DE: Mich per E-Mail informieren, sobald ein Besucher chatten möchte (nur bei aktiviertem Status "Online")

en: Alignment
de_DE: Ausrichtung

en: All
de_DE: Alle

en: All messages will be encrypted when being sent to and from the user and agent.
de_DE: Alle zwischen Benutzern und Chat-Agenten beidseitig ausgetauschten Nachrichten werden verschlüsselt.

en: Allow WP users to self-assign as a chat agent
de_DE: WP-Benutzer können sich selbst zum Chat-Agenten bestimmen

en: Allow user to select a department before starting a chat?
de_DE: Soll es Benutzern möglich sein, vor dem Starten eines Chats eine gewünschte Abteilung auszuwählen?

en: Allows users to rate the chat experience with an agent.
de_DE: Erlaubt Benutzern eine Bewertung der Chat-Betreuung durch einen Agenten.

en: Alternatively, please install the official Rest API plugin from WordPress.
de_DE: Ist dies nicht der Fall, installieren Sie bitte das offizielle REST API-Plugin von WordPress.

en: An error has occured while fetching the news feed.
de_DE: Fehler beim Abrufen des Newsfeeds.

en: Are you sure you want to delete this custom field?
de_DE: Möchten Sie dieses benutzerdefinierte Feld wirklich löschen?

en: Are you sure you want to delete this webhook?
de_DE: Möchten Sie diesen Webhook wirklich löschen?

en: Are you sure you would like to delete department
de_DE: Soll die Abteilung wirklich gelöscht werden

en: Are you sure you would like to delete goal
de_DE: Möchten Sie das Ziel wirklich löschen?

en: Are you sure you would like to delete this chat?
de_DE: Möchten Sie diesen Chat wirklich löschen?

en: Are you sure you would like to delete trigger
de_DE: Möchten Sie den Trigger wirklich löschen

en: Are you sure?
de_DE: Sind Sie sicher?

en: Ascending
de_DE: Aufsteigend

en: Assign Quick Response
de_DE: Schnellantwort zuweisen

en: Attempting to open the chat window... Please be patient.
de_DE: Das Chat-Fenster wird geöffnet. Bitte warten Sie.

en: Author
de_DE: Autor

en: Auto-respond to visitor
de_DE: Automatische Antwort an Benutzer

en: Auto-responder 'From' email
de_DE: Automatische Antwort – E-Mail-Adresse des Absenders

en: Auto-responder 'From' name
de_DE: Automatische Antwort – Absendername

en: Auto-responder body
de_DE: Automatische Antwort – Nachricht

en: Auto-responder subject
de_DE: Automatische Antwort – Betreff

en: Auto-response to first message
de_DE: Auto-Antwort auf erste Nachricht

en: Back
de_DE: Zurück

en: Bad
de_DE: Schlecht

en: Between
de_DE: Zwischen

en: Block size
de_DE: Block-Größe

en: Blocked Visitors
de_DE: Blockierte Besucher

en: Blocked Visitors / IP Addresses
de_DE: Blockierte Besucher/IP-Adressen

en: Blocking a user's IP Address here will hide the chat window from them, preventing them from chatting with you. Each IP Address must be on a new line
de_DE: Durch das Blockieren der IP-Adresse von Benutzern wird deren Chat-Fenster ausgeblendet, um zu verhindern, dass sie mit Ihnen chatten können. Jede IP-Adresse muss in einer eigenen Zeile stehen

en: Bottom left
de_DE: Unten links

en: Bottom right
de_DE: Unten rechts

en: Browser notifications will no longer function on insecure (non-SSL) sites.
de_DE: Browser-Benachrichtigungen werden auf unsicheren Websites ohne SSL-Verschlüsselung nicht mehr unterstützt.

en: Business Hours
de_DE: Geschäftszeiten

en: Business Hours Settings
de_DE: Geschäftszeiten-Einstellungen

en: By checking this, only users that are logged in will be able to chat with you.
de_DE: Bei Aktivierung dieser Option können nur Benutzer, die angemeldet sind, mit Ihnen chatten.

en: By checking this, users will be redirected to your thank you page when a chat is completed.
de_DE: Bei Aktivierung werden Benutzer nach Abschluss des Chats an Ihre Dankseite weitergeleitet.

en: CSV File
de_DE: CSV-Datei

en: Call To Action Animation
de_DE: Animation für Benutzeraufforderung

en: Cancel
de_DE: Abbrechen

en: Chat Agent
de_DE: Chat-Agent

en: Chat Agent Online
de_DE: Chat-Agent online

en: Chat Agents
de_DE: Chat-Agenten

en: Chat Agents Online
de_DE: Chat-Agenten online

en: Chat Box
de_DE: Chat-Fenster

en: Chat Box Settings
de_DE: Chat-Fenster-Einstellungen

en: Chat Dashboard
de_DE: Chat-Dashboard

en: Chat Data
de_DE: Chat-Daten

en: Chat Deleted
de_DE: Chat gelöscht

en: Chat Department
de_DE: Für Chat zuständige Abteilung

en: Chat Encryption
de_DE: Chat-Verschlüsselung

en: Chat Ended
de_DE: Chat beendet

en: Chat Ended - User still browsing
de_DE: Chat beendet – Benutzer surft noch

en: Chat FAQs
de_DE: Chat-FAQs

en: Chat History
de_DE: Chat-Verlauf

en: Chat ID
de_DE: Chat-ID

en: Chat Invites
de_DE: Chat-Einladungen

en: Chat Ratings
de_DE: Chat-Bewertungen

en: Chat Request
de_DE: Chat-Anfrage

en: Chat Server
de_DE: Chat-Server

en: Chat Settings
de_DE: Chat-Einstellungen

en: Chat Status
de_DE: Chat-Status

en: Chat Transcript
de_DE: Chat-Protokoll

en: Chat Transcript Settings
de_DE: Chat-Protokoll-Einstellungen

en: Chat background
de_DE: Chat-Hintergrund

en: Chat box animation
de_DE: Chat-Fenster – Animation

en: Chat box for logged in users only:
de_DE: Chat-Fenster nur angemeldeten Benutzern anzeigen:

en: Chat box intro
de_DE: Chat-Fenster – Einleitung

en: Chat box sub-title
de_DE: Chat-Fenster – Untertitel

en: Chat box title
de_DE: Chat-Fenster – Titel

en: Chat button delayed startup (seconds)
de_DE: Verzögerte Chat-Button-Anzeige (in Sekunden)

en: Chat enabled
de_DE: Chat aktiviert

en: Chat initiated on:
de_DE: Chat gestartet auf:

en: Chat is disabled in settings area, re-enable
de_DE: Chat ist in den Einstellungen deaktiviert, jetzt aktivieren

en: Chat notifications
de_DE: Chat-Benachrichtigungen

en: Chat notifications will start appearing once visitors send a request.
de_DE: Chat-Benachrichtigungen erfolgen automatisch, sobald Besucher eine Anfrage verschicken.

en: Chat server token
de_DE: Chat-Server-Token

en: Chat with
de_DE: Chatten mit

en: Chat with Agents
de_DE: Mit Agenten chatten

en: Chat with Visitors
de_DE: Mit Besuchern chatten

en: Chat with us
de_DE: Chatten Sie mit uns

en: Chats per day
de_DE: Chats pro Tag

en: Check for JavaScript Errors
de_DE: Auf JavaScript-Fehler überprüfen

en: Check out these features and get up to speed with what you can do with WP Live Chat:
de_DE: Wir empfehlen Ihnen einen Blick auf folgende Funktionen, um alle Möglichkeiten von "WP-Live Chat by 3CX" schneller nutzen zu können:

en: Checking if agent is online
de_DE: Es wird überprüft, ob der Agent online ist

en: Checking if agents in department are online
de_DE: Es wird überprüft, ob die Agenten der Abteilung online sind

en: Checking this will allow any of your users to make themselves a chat agent when editing their profile.
de_DE: Ermöglicht es jedem Benutzer, sich durch Änderung ihres Profils zum Chat-Agenten zu bestimmen.

en: Checking this will allow you to change your status to Online or Offline on the Live Chat page.
de_DE: Bei aktivierter Option können Agenten ihren Status auf der Seite "Live-Chat" als "Online" oder "Offline" selbst festlegen.

en: Checking this will display a 'Powered by WP Live Chat by 3CX' caption at the bottom of your chatbox.
de_DE: Zeigt im unteren Bereich des Chat-Fensters die Information "Powered by WP-Live Chat by 3CX" an.

en: Choose between 3CX servers or your Wordpress server for chat delivery
de_DE: Wählen Sie aus, ob Chat-Nachrichten über die 3CX-Server oder Ihren WordPress-Server übertragen werden sollen

en: Class
de_DE: Klasse

en: Clear Filters
de_DE: Filter löschen

en: Click
de_DE: Klicken

en: Click to change trigger status
de_DE: Klicken zum Ändern des Trigger-Status

en: Close
de_DE: Schließen

en: Cloudy
de_DE: Wolkig

en: Color scheme
de_DE: Farbschema

en: Complete the fields below to proceed.
de_DE: Füllen Sie die folgenden Felder aus, um fortzufahren.

en: Confirm
de_DE: Bestätigen

en: Conflict with page
de_DE: Konflikt mit Seite

en: Congratulations
de_DE: Einrichtung beendet

en: Connecting...
de_DE: Verbindung wird hergestellt ...

en: Connection Error
de_DE: Verbindungsfehler

en: Connection to Server Lost. Please Reload This Page. Error:
de_DE: Verbindung zum Server verloren. Bitte laden Sie diese Seite neu. Fehler:

en: Connection to the server lost, reconnecting...
de_DE: Verbindung zum Server verloren. Verbindung wird wiederhergestellt ...

en: Contains
de_DE: Enthält

en: Content
de_DE: Inhalt

en: Content Replacement
de_DE: Ersatzinhalt

en: Count
de_DE: Anzahl

en: Create Custom Field
de_DE: Benutzerdef. Feld erstellen

en: Create a Custom Field
de_DE: Benutzerdef. Feld erstellen

en: Create departments %s.
de_DE: Abteilungen können %s erstellt werden.

en: Create or Edit Departments
de_DE: Abteilungen erstellen oder bearbeiten

en: Create your first custom field
de_DE: Erstellen Sie Ihr erstes benutzerdefiniertes Feld

en: Current Site Time
de_DE: Aktuelle Website-Uhrzeit

en: Custom Field Data
de_DE: Daten für benutzerdef. Feld

en: Custom Field Not Found
de_DE: Benutzerdef. Feld nicht gefunden

en: Custom Fields
de_DE: Benutzerdef. Felder

en: Custom HTML Template
de_DE: Benutzerdef. HTML-Vorlage

en: Custom Scheme
de_DE: Benutzerdef. Schema

en: Custom parameters
de_DE: Benutzerdef. Parameter

en: Data
de_DE: Daten

en: Data Deleted
de_DE: Daten gelöscht

en: Data retention period
de_DE: Dauer der Datenaufbewahrung

en: Data retention purpose
de_DE: Zweck der Datenaufbewahrung

en: Date
de_DE: Datum

en: Dedicated server
de_DE: Dedizierter Server

en: Default
de_DE: Standard

en: Default Department
de_DE: Standardabteilung

en: Default Field Value
de_DE: Feld-Standardwert

en: Default department a new chat is assigned to
de_DE: Abteilung, der ein neuer Chat standardmäßig zugewiesen wird

en: Default visitor name
de_DE: Standard-Besuchername

en: Delete
de_DE: Löschen

en: Delete Chat (%%CID%%)
de_DE: Chat (%%CID%%) löschen

en: Delete History
de_DE: Verlauf löschen

en: Delete Message
de_DE: Nachricht löschen

en: Delete database entries on uninstall
de_DE: Datenbankeinträge beim Deinstallieren löschen

en: Department
de_DE: Abteilung

en: Department Name
de_DE: Abteilungsname

en: Department Settings
de_DE: Abteilungseinstellungen

en: Department has been edited.
de_DE: Abteilung wurde bearbeitet.

en: Department took too long to respond, we are transferring this chat to the next available agent.
de_DE: Zeitüberschreitung bei Beantwortung durch Abteilung. Chat wird an den nächstverfügbaren Agenten weitergeleitet.

en: Department you have been assigned to as an agent
de_DE: Abteilung, der Sie als Agent zugewiesen wurden

en: Departments
de_DE: Abteilungen

en: Deprecation Notice - Message Encryption & Local Server
de_DE: Hinweis zur Einstellung von Funktionen – Nachrichtenverschlüsselung und lokaler Server

en: Descending
de_DE: Absteigend

en: Device
de_DE: Gerät

en: Did you know, this version features high speed message delivery, agent to agent chat, and a single window layout?
de_DE: Schon gewusst? Diese Version unterstützt eine schnellere Übertragung von Chat-Nachrichten sowie Chats zwischen Agenten und ein Single-Window-Layout.

en: Direct User To Page
de_DE: Benutzer auf folgende Seite hinweisen

en: Disable Emojis
de_DE: Emojis deaktivieren

en: Disable offline messages
de_DE: Offline-Nachrichten deaktivieren

en: Disable this if you have Font Awesome set included with your theme
de_DE: Deaktivieren, wenn das "Font Awesome" Icon-Set in Ihrem Theme enthalten ist

en: Disable this to mute the sound that is played when a new chat message is received
de_DE: Deaktivieren, um keinen Sound wiederzugeben, wenn eine neue Chat-Nachricht empfangen wird

en: Disable this to mute the sound that is played when a new visitor arrives
de_DE: Deaktivieren, um keinen Sound wiederzugeben, wenn ein neuer Besucher Ihre Website aufruft

en: Disabling this will mean that the Chat Box will not be displayed on mobile devices. (Smartphones and Tablets)
de_DE: Deaktivieren bedeutet, das die Chat-Box nicht auf mobilen Geräten angezeigt wird. (Smartphones und Tablets)

en: Disabling will disable all GDPR related options, this is not advised.
de_DE: Bei Deaktivierung werden alle DSGVO-relevanten Einstellungen deaktiviert – nicht empfohlen.

en: Disconnected, Attempting to Reconnect...
de_DE: Verbindung getrennt. Neuverbindung wird gestartet ...

en: Dismiss
de_DE: Verwerfen

en: Dismiss & Accept Responsibility
de_DE: Verwerfen und Haftung übernehmen

en: Display a timestamp in the chat window:
de_DE: Zeitstempel im Chat-Fenster anzeigen:

en: Display for chat message:
de_DE: Chat-Nachricht-Anzeige:

en: Display the 'typing...' animation in the chat window as soon as an agent or visitor is typing.
de_DE: Zeigt "tippt gerade …" im Chat-Fenster an, wenn ein Agent oder Besucher Text eingibt.

en: Display typing indicator
de_DE: Eingabe-Aktivitätenanzeige

en: Displays the chosen custom text
de_DE: Zeigt den gewählten benutzerdefinierten Text an

en: Displays the chosen icon
de_DE: Zeigt das gewählte Icon an

en: Displays the chosen logo
de_DE: Zeigt das gewählte Logo an

en: Do not show the chat window on the following pages. Leave blank to show on all. (Use comma-separated Page ID's)
de_DE: Lassen Sie das Chat-Fenster auf den folgenden von Ihnen angegebenen Seiten nicht anzeigen. Erfolgt keine Angabe, erfolgt eine Anzeige auf allen Seiten. (kommagetrennte Seiten-IDs verwenden)

en: Do not show the chat window on the following post types pages.
de_DE: Chat-Fenster auf folgenden Post-Typ-Seiten nicht anzeigen

en: Don't Show This Again
de_DE: Nicht erneut anzeigen

en: Download Chat (%%CID%%)
de_DE: Chat (%%CID%%) herunterladen

en: Download Chat History
de_DE: Chat-Verlauf herunterladen

en: Drag Files Here
de_DE: Dateien hierhin ziehen

en: Drop Down
de_DE: Dropdown

en: Drop Down Contents
de_DE: Dropdown-Inhalte

en: EU GDPR
de_DE: EU-DSGVO

en: Edit
de_DE: Bearbeiten

en: Edit Profile
de_DE: Profil bearbeiten

en: Edit Quick Response
de_DE: Schnellantwort bearbeiten

en: Edit a Custom Field
de_DE: Benutzerdef. Feld bearbeiten

en: Email
de_DE: E-Mail-Adresse

en: Email address where offline messages are delivered to. Use comma separated email addresses to send to more than one email address
de_DE: E-Mail-Adressen, an die Offline-Nachrichten geschickt werden. Bei mehr als einer E-Mail-Adresse ist eine kommagetrennte Eingabe erforderlich

en: Email body
de_DE: E-Mail-Textkörper

en: Email footer
de_DE: E-Mail-Fußzeile

en: Email header
de_DE: E-Mail-Kopfzeile

en: Email settings
de_DE: E-Mail-Einstellungen

en: Email transcript to user
de_DE: Chat-Protokoll per E-Mail an Benutzer senden

en: Enable Business Hours
de_DE: Geschäftszeiten aktivieren

en: Enable Encryption
de_DE: Verschlüsselung aktivieren

en: Enable Font Awesome set
de_DE: "Font Awesome" Icon-Set aktivieren

en: Enable Google Analytics Integration
de_DE: Integration mit Google Analytics aktivieren

en: Enable Gutenberg Blocks
de_DE: Gutenberg Blocks aktivieren

en: Enable Manual Chat Initiation:
de_DE: Manuellen Chat-Start aktivieren:

en: Enable On Mobile Devices
de_DE: Aktiviert auf mobilen Geräten:

en: Enable Trigger
de_DE: Trigger aktivieren

en: Enable Voice Notes on admin side
de_DE: Sprachnotizen für Agenten aktivieren

en: Enable Voice Notes on visitor side
de_DE: Sprachnotizen für Besucher aktivieren

en: Enable chat dashboard and notifications on all admin pages
de_DE: Chat-Dashboard und Benachrichtigungen auf allen Admin-Seiten aktivieren

en: Enable chat transcripts:
de_DE: Chat-Protokolle aktivieren:

en: Enable privacy controls
de_DE: Datenschutz-Einstellungen aktivieren

en: Enable typing preview
de_DE: Eingabevorschau aktivieren

en: Enabling this feature will allow agents to start a chat with website visitors. This feature increases server load while enabled.
de_DE: Durch Aktivierung dieser Funktion können Agenten von sich aus einen Chat mit Website-Besuchern starten. Die Server-Last wird bei aktivierter Funktion erhöht.

en: Enabling this will allow the visitors to record the voice during the chat and send it to agent once they hold on CTRL + SPACEBAR
de_DE: Ermöglicht es Besuchern, während eines Chats eine Sprachnotiz aufzunehmen und diese an Agenten zu schicken. Besucher müssen zur Aufnahme die Tasten Strg+Leertaste im Haupt-Chat-Fenster gedrückt halten

en: Enabling this will allow you to record the voice during the chat and send it to visitor once you hold on CTRL + SPACEBAR in main chat window
de_DE: Ermöglicht es Ihnen, während eines Chats eine Sprachnotiz aufzunehmen und diese an einen Besucher zu schicken. Halten Sie zur Aufnahme die Tasten Strg+Leertaste im Haupt-Chat-Fenster gedrückt

en: Encryption
de_DE: Verschlüsselung

en: End Chat
de_DE: Chat beenden

en: End chat
de_DE: Chat beenden

en: Ending Time:
de_DE: Ende:

en: Engaged
de_DE: Belegt

en: Enter each IP Address you would like to block on a new line
de_DE: Geben Sie jede zu blockierende IP-Adresse in einer neuen Zeile ein

en: Enter each option on a new line
de_DE: Geben Sie jede Option in einer neuen Zeile ein

en: Error
de_DE: Fehler

en: Error: Could not delete chat
de_DE: Fehler: Chat konnte nicht gelöscht werden

en: Event
de_DE: Ereignis

en: Events
de_DE: Ereignisse

en: Exclude chat from 'Archive' pages:
de_DE: Chat-Fenster nicht auf Archiv-Seiten anzeigen:

en: Exclude chat from 'Home' page:
de_DE: Chat-Fenster nicht auf Homepage anzeigen:

en: Exclude chat window on selected post types
de_DE: Chat-Fenster für ausgewählte Post-Typen nicht anzeigen

en: Exclude chat window on the following pages:
de_DE: Chat-Fenster auf folgenden Seiten nicht anzeigen:

en: Expand the chat box automatically (prompts the user to enter their name and email address).
de_DE: Chat-Fenster automatisch erweitern (Benutzer wird zur Eingabe von Name und E-Mail-Adresse aufgefordert)

en: Experiencing issues?
de_DE: Probleme?

en: Export History
de_DE: Verlauf exportieren

en: Export Offline Messages
de_DE: Offline-Nachrichten exportieren

en: Export Ratings
de_DE: Bewertungen exportieren

en: Export Settings
de_DE: Einstellungen exportieren

en: Facebook URL
de_DE: Facebook-URL

en: Facebook URL...
de_DE: Facebook-URL ...

en: Fade In
de_DE: Einblenden

en: Field Name
de_DE: Feldname

en: Field Type
de_DE: Feldtyp

en: Filter the user list based on activity.
de_DE: Filtern Sie die Benutzerliste unter Berücksichtigung der Aktivität.

en: Filters
de_DE: Filter

en: From
de_DE: Von

en: GDPR - Data Retention
de_DE: DSGVO – Aufbewahrung von Daten

en: GDPR Control
de_DE: Vorgaben zur DSGVO-Einhaltung

en: GDPR compliance has been disabled, read more about the implications of this here
de_DE: Die Einstellung zur DSGVO-Konformität wurde deaktiviert. Weitere Informationen zu möglichen Folgen erhalten Sie hier

en: GDPR notice to visitors
de_DE: DSGVO-Hinweis für Besucher

en: General Settings
de_DE: Allgemeine Einstellungen

en: Generate New
de_DE: Neu erstellen

en: Geometry
de_DE: Geometrie

en: Goal Name
de_DE: Zielname

en: Goal Overview
de_DE: Zielüberblick

en: Goal Page
de_DE: Zielseite

en: Goal Statistics
de_DE: Zielstatistik

en: Goal Value
de_DE: Zielwert

en: Goal has been edited.
de_DE: Ziel wurde bearbeitet.

en: Good
de_DE: Gut

en: Google Analytics Integration
de_DE: Integration mit Google Analytics

en: Guest
de_DE: Gast

en: HTML and the following shortcodes can be used
de_DE: Es werden HTML und folgende Shortcodes unterstützt

en: Hi %s! Current activity: %s Active Visitor(s) and %s Active Agent(s).
de_DE: Hallo %s! Aktuelle Aktivität: %s aktive(r) Besucher und %s aktive(r) Agent(en).

en: Hide
de_DE: Ausblenden

en: History
de_DE: Verlauf

en: Hover
de_DE: Zeigen

en: How long to delay showing the Live Chat button on a page
de_DE: Wartezeit bis zum Einblenden des Live-Chat-Buttons auf einer Seite

en: I agree for my personal data to be processed and for the use of cookies in order to engage in a chat processed by %%COMPANY%%, for the purpose of %%PURPOSE%%, for the time of %%PERIOD%% day(s) as per the GDPR.
de_DE: Ich stimme zu, dass meine persönlichen Daten verarbeitet und Cookies verwendet werden, um an einem Chat teilzunehmen, der von %%COMPANY%% zum Zweck von %%PURPOSE%% für die Dauer von %%PERIOD%% Tag(en) gemäß DSGVO aufbewahrt wird.

en: IP Address not recorded
de_DE: IP-Adresse nicht erfasst

en: Icon in block
de_DE: Icon in Block

en: If there are no chat agents online, the chat will show as offline
de_DE: Sind keine Chat-Agenten online, wird der Chat als "offline" angezeigt

en: If this option is disabled, agents will be always automatically online.
de_DE: Bei deaktivierter Option sind Agenten immer automatisch online.

en: Import
de_DE: Importieren

en: Import Complete
de_DE: Importieren abgeschlossen

en: Import Failed - Could Not Find File
de_DE: Fehler beim Importieren – Datei konnte nicht gefunden werden

en: Import Failed - Could Not Process File
de_DE: Fehler beim Importieren – Datei konnte nicht verarbeitet werden

en: Import Settings
de_DE: Einstellungen importieren

en: Importance of GDPR Compliance
de_DE: Wichtiger Hinweis zur DSGVO-Konformität

en: In progress with another agent
de_DE: Bearbeitung erfolgt durch einen anderen Agenten

en: Inactive
de_DE: Inaktiv

en: Include chat window on the following pages:
de_DE: Chat-Fenster auf folgenden Seiten anzeigen:

en: Incoming chat from %s (%s) on %s
de_DE: Eingehender Chat von %s (%s) auf %s

en: Incoming chat ring tone
de_DE: Klingelton für neue Chat-Anfrage

en: Incoming message tone
de_DE: Klingelton für neue Chat-Nachricht

en: Initiate Chat
de_DE: Chat starten

en: Initiate Chats
de_DE: Chats starten

en: Input Field Replacement Text
de_DE: Ersetzungstext-Eingabefeld

en: Invalid Chat ID
de_DE: Ungültige Chat-ID

en: Invite Agent
de_DE: Agent einladen

en: Invite Department
de_DE: Abteilung einladen

en: It is highly recommended that you enable GDPR compliance to ensure your user data is regulated.
de_DE: Es ist dringend zu empfehlen, die Einstellungen zur DSGVO-Konformität zu aktivieren, um sicherzustellen, dass Daten Ihrer Benutzer gesetzeskonform verarbeitet werden.

en: It is possible that this trigger may override another trigger, or be overridden by another trigger.
de_DE: Es besteht die Möglichkeit, dass dieser Trigger einen anderen Trigger außer Kraft setzt oder selbst von einem anderen Trigger außer Kraft gesetzt wird.

en: Iterations
de_DE: Iterationen

en: Join chat
de_DE: Chat beitreten

en: Keep this window open to get notified of new chats.
de_DE: Lassen Sie dieses Fenster geöffnet, um bei neuen Chat-Anfragen benachrichtigt zu werden.

en: Last 15 Days
de_DE: Letzte 15 Tage

en: Last 24 Hours
de_DE: Letzte 24 Stunden

en: Last 30 Days
de_DE: Letzte 30 Tage

en: Last 30 days
de_DE: Letzte 30 Tage

en: Last 60 days
de_DE: Letzte 60 Tage

en: Last 7 Days
de_DE: Letzte 7 Tage

en: Last 90 days
de_DE: Letzte 90 Tage

en: Latest News
de_DE: Aktuelles

en: Learn quickly the ins and outs of Chat and start chatting with visitors and agents:
de_DE: Machen Sie sich mit der Chat-Funktion schnell vertraut, und chatten Sie mit Besuchern und anderen Chat-Agenten:

en: Leave a message
de_DE: Nachricht hinterlassen

en: Leave chat
de_DE: Chat verlassen

en: Leaving this unchecked will allow the chat window to display on your archive pages.
de_DE: Bei deaktivierter Option wird das Chat-Fenster auf Ihren Archiv-Seiten angezeigt.

en: Leaving this unchecked will allow the chat window to display on your home page.
de_DE: Bei deaktivierter Option wird das Chat-Fenster auf Ihrer Homepage angezeigt.

en: Left
de_DE: Links

en: Limit the amount of time the new chat ringer will play
de_DE: Begrenzt die Dauer der Signalisierung einer neuen Chat-Anfrage

en: Link your Facebook page here. Leave blank to hide
de_DE: Verlinken Sie hier zu Ihrer Facebook-Seite. Wird bei fehlender Angabe ausgeblendet

en: Link your Twitter page here. Leave blank to hide
de_DE: Verlinken Sie hier zu Ihrer Twitter-Seite. Wird bei fehlender Angabe ausgeblendet

en: Live Chat
de_DE: Live-Chat

en: Localization
de_DE: Lokalisierung

en: Log in: %s
de_DE: Anmeldung: %s

en: Logged In
de_DE: Angemeldet

en: Long poll setup
de_DE: Einrichtung von HTTP Long Polling

en: Make this user a chat agent
de_DE: Diesen Benutzer zum Chat-Agenten hochstufen

en: Message
de_DE: Nachricht

en: Method
de_DE: Methode

en: Minimize Chat
de_DE: Chat minimieren

en: Missed
de_DE: Verpasst

en: Missed Chats
de_DE: Verpasste Chats

en: Multiple Chats
de_DE: Mehrere Chats

en: My Chat Box Is Not Showing
de_DE: Mein Chat-Fenster wird nicht angezeigt

en: Name and email
de_DE: Name und E-Mail-Adresse

en: Name, Email, Message
de_DE: Name, E-Mail-Adresse, Nachricht

en: New
de_DE: Neu

en: New Quick Response
de_DE: Neue Schnellantwort

en: New Visitor
de_DE: Neuer Besucher

en: New Visitors (3 Min)
de_DE: Neue Besucher (3 Min.)

en: New chat received
de_DE: Neue Chat-Anfrage empfangen

en: No
de_DE: Nein

en: No Agent
de_DE: Kein Agent

en: No Animation
de_DE: Keine Animation

en: No Department
de_DE: Keine Abteilung

en: No Departments Found...
de_DE: Keine Abteilungen gefunden ...

en: No Goals Found
de_DE: Keine Ziele gefunden

en: No Quick Responses found
de_DE: Keine Schnellantworten gefunden

en: No Quick Responses found in the Trash
de_DE: Keine Schnellantworten im Papierkorb gefunden

en: No ROI Goals Found...
de_DE: Keine ROI-Ziele gefunden ...

en: No Triggers Found...
de_DE: Keine Trigger gefunden ...

en: No Webhooks
de_DE: Keine Webhooks

en: No agent was able to answer your chat request. Please try again.
de_DE: Ihre Chat-Anfrage konnte von keinem Agenten angenommen werden. Bitte versuchen Sie es erneut.

en: No agent within the department are available to accept the transfer, transfer cannot be made
de_DE: In der Abteilung ist kein Agent verfügbar, der die Weiterleitung annehmen kann; Weiterleitung nicht möglich

en: No agents available in
de_DE: Keine Agenten verfügbar in

en: No answer. Try again later.
de_DE: Keine Antwort. Bitte versuchen Sie es später erneut.

en: No chats available at the moment
de_DE: Es sind aktuell keine Chats verfügbar

en: No data available yet...
de_DE: Noch keine Daten verfügbar ...

en: No emoji found
de_DE: Kein Emoji gefunden

en: No fields
de_DE: Keine Felder

en: No post types found.
de_DE: Keine Post-Typen gefunden.

en: No quick responses found
de_DE: Keine Schnellantworten gefunden

en: No secret token found
de_DE: Kein geheimes Token gefunden

en: None
de_DE: Keine

en: Not Receiving Notifications of New Chats
de_DE: Ich werde bei neuen Chat-Anfragen nicht benachrichtigt

en: Note: 'Name' field will be ignored
de_DE: Hinweis: Feld "Name" bleibt unberücksichtigt

en: Note: Chats will be transferred in the event that agents are not available within the selected department
de_DE: Hinweis: Chats werden weitergeleitet, falls in der ausgewählten Abteilung kein Agent verfügbar sein sollte

en: Note: Leave empty for 'all' pages
de_DE: Hinweis: Leer lassen für "Alle Seiten"

en: Note: When using page trigger with a the basic theme, no hovercard is shown by default. We suggest using the time trigger for this instead.
de_DE: Hinweis: Wenn Sie einen Seiten-Trigger für das Basic-Theme verwenden, wird standardmäßig keine Hovercard angezeigt. Wir empfehlen Ihnen, hierfür stattdessen den Zeit-Trigger zu verwenden.

en: Number
de_DE: Nummer

en: Number of chat rings
de_DE: Anzahl der Chat-Signal-Wiederholungen

en: Offline Button Text
de_DE: Offline-Formular – Button-Text

en: Offline Form Title
de_DE: Offline-Formular – Titel

en: Offline Messages
de_DE: Offline-Nachrichten

en: Offline Send Button Text
de_DE: Offline-Formular – Sende-Button-Text

en: Offline form finish message
de_DE: Offline-Formular – Abschlussnachricht

en: Offline form initial message
de_DE: Offline-Formular – Erstnachricht

en: Offline form message on send
de_DE: Offline-Formular – Versandnachricht

en: Oh no!
de_DE: Tut uns leid!

en: Once enabled, all messages sent will be encrypted. This cannot be undone.
de_DE: Nach erfolgter Aktivierung werden alle verschickten Chat-Nachrichten verschlüsselt. Dieser Vorgang kann nicht rückgängig gemacht werden.

en: Once every 6 hours
de_DE: Einmal alle 6 Stunden

en: Only change these if you are an experienced developer or if you have received these figures from the WP Live Chat by 3CX team.
de_DE: Einstellungen sollten nur von erfahrenen Entwicklern geändert werden oder auf genaue Anweisung durch das Team von "WP-Live Chat by 3CX".

en: Only change these settings if you are experiencing performance issues.
de_DE: Ändern Sie diese Einstellungen nur im Fall von Performance-Problemen.

en: Only chat agents can accept chats
de_DE: Nur Chat-Agenten können Chats akzeptieren

en: Only chat agents can access this page.
de_DE: Nur Chat-Agenten können auf diese Seite zugreifen.

en: Open Chat
de_DE: Chat öffnen

en: Open chat window via
de_DE: Chat-Fenster öffnen per

en: Order
de_DE: Reihenfolge

en: Order by
de_DE: Sortieren nach

en: Organization name
de_DE: Organisationsname

en: Origin
de_DE: Ursprung

en: Other text
de_DE: Sonstiger Text

en: Overview
de_DE: Überblick

en: Page
de_DE: Seite

en: Page ID
de_DE: Seiten-ID

en: Page Leave Trigger
de_DE: Seite-verlassen-Trigger

en: Page Trigger
de_DE: Seiten-Trigger

en: Page URL
de_DE: Seiten-URL

en: Palette Color 1
de_DE: Farbpalette 1

en: Palette Color 2
de_DE: Farbpalette 2

en: Palette Color 3
de_DE: Farbpalette 3

en: Palette Color 4
de_DE: Farbpalette 4

en: Picture
de_DE: Bild

en: Play a sound when a new message is received
de_DE: Sound wiedergeben, wenn eine neue Chat-Nachricht empfangen wird

en: Play a sound when there is a new visitor
de_DE: Sound wiedergeben, wenn ein neuer Besucher Ihre Website aufruft

en: Play voice note
de_DE: Sprachnotiz wiedergeben

en: Please Confirm
de_DE: Bitte bestätigen

en: Please Enter Your Email Address
de_DE: Bitte geben Sie Ihre E-Mail-Adresse ein

en: Please Enter Your Name
de_DE: Bitte geben Sie Ihren Namen ein

en: Please Enter a Message
de_DE: Bitte geben Sie eine Nachricht ein

en: Please add an SSL certificate to your site to continue receiving chat notifications in your browser.
de_DE: Bitte installieren Sie ein SSL-Zertifikat auf Ihrer Website, um weiterhin Chat-Benachrichtigungen in Ihrem Browser empfangen zu können.

en: Please click 'Start Chat' to initiate a chat with an agent
de_DE: Bitte klicken Sie auf "Chat starten", um einen Chat mit einem Agenten zu beginnen

en: Please contact the administrator of this website to change this.
de_DE: Bitte setzen Sie sich mit dem Administrator dieser Website in Verbindung.

en: Please deactivate WP Live Chat Suport - Email Transcript plugin. Since WP Live Chat Support 8.0.05 there is build in support for Email Transcript.
de_DE: Bitte deaktivieren Sie das Plug-in "WP-Live Chat Support - Email Transcript". Mit Version 8.0.05 von "WP Live Chat Support" wurde das Chat-Protokoll integriert.

en: Please note as per the GDPR settings you have selected, all chat data will be retained for %%PERIOD%% day(s).
de_DE: Bitte beachten Sie, dass alle Chat-Daten gemäß den von Ihnen ausgewählten DSGVO-Einstellungen für eine Dauer von %%PERIOD%% Tag(en) aufbewahrt werden.

en: Please note, local message encryption and local server options will be deprecated in the next major release. All encryption and message delivery will handled by our external servers in future.
de_DE: Bitte beachten Sie, dass mit der nächsten Hauptversion die lokale Nachrichtenverschlüsselung und lokale Server-Optionen nicht mehr verfügbar sein werden. Verschlüsselung und Nachrichtenübertragung werden dann durch externe 3CX-Server durchgeführt.

en: Please note: Import CSV must have been exported using the Export tool
de_DE: Bitte beachten: Die zu importierende CSV-Datei muss zuvor mit Hilfe des Export-Tools exportiert worden sein

en: Please perform a search using the input field above
de_DE: Bitte führen Sie eine Suche mit Hilfe des obigen Eingabefeldes durch

en: Please refer to our %%PRIVACY_LINK%% for information on Data Processing
de_DE: Bitte informieren Sie sich über unsere %%PRIVACY_LINK%%, um weitere Informationen zur Verarbeitung personenbezogener Daten zu erhalten

en: Please review your submission
de_DE: Bitte überprüfen Sie Ihre Angaben

en: Please select a department to transfer to
de_DE: Bitte wählen Sie eine Abteilung aus, an die die Weiterleitung erfolgen soll

en: Please select an agent to transfer to
de_DE: Bitte wählen Sie einen Agenten aus, an den die Weiterleitung erfolgen soll

en: Please standby for an agent. Send your message while you wait.
de_DE: Bitte warten Sie auf einen freien Agenten. Sie können in der Zwischenzeit Ihre Nachricht bereits verschicken.

en: Plugin Features
de_DE: Plug-in-Funktionen

en: Popular Pages
de_DE: Beliebte Seiten

en: Popular pages a chat was initiated on
de_DE: Beliebte Seiten mit gestartetem Chat

en: Powered by WP Live Chat by 3CX
de_DE: Powered by "WP-Live Chat by 3CX"

en: Press ENTER to send your message
de_DE: Zum Versenden der Nachricht die Eingabetaste drücken

en: Preview block
de_DE: Block-Vorschau anzeigen

en: Previous
de_DE: Zurück

en: Privacy
de_DE: Datenschutz

en: Privacy Policy
de_DE: Datenschutzrichtlinie

en: Privacy Settings
de_DE: Datenschutz-Einstellungen

en: Questions?
de_DE: Fragen?

en: Quick Response
de_DE: Schnellantwort

en: Quick Responses
de_DE: Schnellantworten

en: Quick Responses for WP Live Chat by 3CX
de_DE: Schnellantworten für "WP-Live Chat by 3CX"

en: ROI Goals
de_DE: ROI-Ziele

en: ROI Reports
de_DE: ROI-Berichte

en: Rating Count
de_DE: Anzahl der Bewertungen

en: Re-activate chat message
de_DE: Chat-Nachricht reaktivieren

en: Reactivating your previous chat...
de_DE: Vorheriger Chat wird reaktiviert ...

en: Recommended Size 250px x 40px
de_DE: Empfohlene Größe: 250px x 40px

en: Recommended Size 50px x 50px
de_DE: Empfohlene Größe: 50px x 50px

en: Recommended Size 60px x 60px
de_DE: Empfohlene Größe: 60px x 60px

en: Redirect to “Thank You” page on chat end:
de_DE: Nach Chat-Beendigung zur "Danke"-Seite weiterleiten:

en: Reference these troubleshooting guides to quickly resolve any WP Live Chat issues:
de_DE: Folgende Anleitungen helfen Ihnen bei der schnellen Behandlung von Problemen mit "WP-Live Chat by 3CX":

en: Remove
de_DE: Entfernen

en: Remove Image
de_DE: Bild entfernen

en: Remove Logo
de_DE: Logo entfernen

en: Replace Content
de_DE: Inhalt ersetzen

en: Reports
de_DE: Berichte

en: Required Chat Box Fields
de_DE: Erforderliche Chat-Fenster-Felder

en: Returning
de_DE: Wiederkehrend

en: Right
de_DE: Rechts

en: Satisfaction Rating
de_DE: Zufriedenheitsbewertung

en: Save Changes
de_DE: Änderungen speichern

en: Save Settings
de_DE: Einstellungen speichern

en: Save...
de_DE: Speichern ...

en: Scroll Trigger
de_DE: Scroll-Trigger

en: Search
de_DE: Suchen

en: Search Quick Responses
de_DE: Schnellantworten durchsuchen

en: Search Results
de_DE: Suchergebnisse

en: Search Results in %%TABLE%%
de_DE: Suchergebnisse in %%TABLE%%

en: Search is performed on chat sessions, messages, and offline messages. Data will also be deleted automatically per your retention policy.
de_DE: Die Suche erfolgt für Chat-Sitzungen, Nachrichten und Offline-Nachrichten. Daten werden zudem unter Berücksichtigung Ihrer Aufbewahrungsrichtlinie automatisch gelöscht.

en: Seconds
de_DE: Sekunden

en: Secret Token
de_DE: Geheimes Token

en: Security Violation - File unsafe
de_DE: Sicherheitsverletzung – Datei nicht sicher

en: Security token for accessing chats on the node server. Changing this will close your currently active chat sessions.
de_DE: Sicherheits-Token für den Chat-Zugriff auf dem Node-Server. Bei einer Änderung werden aktive Chat-Sitzungen beendet.

en: Select
de_DE: Auswählen

en: Select Default Icon
de_DE: Standard-Icon auswählen

en: Select Department
de_DE: Abteilung auswählen

en: Select your chat server
de_DE: Wählen Sie Ihren Chat-Server aus

en: Send
de_DE: Senden

en: Send message
de_DE: Nachricht senden

en: Send to agent(s)
de_DE: An Agenten schicken

en: Send transcripts to:
de_DE: Protokolle senden an:

en: Send transcripts when chat ends:
de_DE: Protokolle nach Chat-Beendigung senden:

en: Send your visitors an email as soon as they send you an offline message
de_DE: Lassen Sie bei Erhalt einer Offline-Nachricht Benutzern umgehend eine automatische Antwort per E-Mail zukommen

en: Send...
de_DE: Senden ...

en: Sending Transcript
de_DE: Protokoll wird verschickt

en: Sending message...
de_DE: Nachricht wird gesendet ...

en: Sending transcript...
de_DE: Protokoll wird gesendet ...

en: Set block logo
de_DE: Block-Logo festlegen

en: Set default fields that will be displayed when users starting a chat
de_DE: Legen Sie Standardfelder fest, die Benutzern beim Starten eines Chats angezeigt werden

en: Settings
de_DE: Einstellungen

en: Settings & Customization
de_DE: Einstellungen und Anpassung

en: Settings Changed
de_DE: Einstellungen geändert

en: Share files
de_DE: Dateien freigeben

en: Shared hosting - low level plan
de_DE: Shared Hosting – Einstiegsmodell

en: Shared hosting - normal plan
de_DE: Shared Hosting – Normales Modell

en: Should you wish to add a user that has a role less than 'Author', please go to the %s page, select the relevant user, click Edit and scroll to the bottom of the page and enable the 'Chat Agent' checkbox.
de_DE: Wenn Sie einen Benutzer hinzufügen möchten, dessen Rolle über weniger Rechte als die Rolle "Autor" verfügt, rufen Sie die Seite %s auf, und wählen Sie den betreffenden Benutzer aus. Klicken Sie anschließend auf "Bearbeiten", und aktivieren Sie unten auf der Seite das Kontrollkästchen "Chat-Agent".

en: Show 'Powered by' in chat box
de_DE: "Powered by" in Chat-Fenster anzeigen

en: Show After
de_DE: Anzeigen nach

en: Show After Scrolled
de_DE: Anzeigen nach erfolgtem Scrollen von

en: Show me!
de_DE: Anzeigen

en: Show the chat window on the following pages. Leave blank to show on all. (Use comma-separated Page ID's)
de_DE: Lassen Sie das Chat-Fenster nur auf den folgenden von Ihnen angegebenen Seiten anzeigen. Erfolgt keine Angabe, erfolgt die Anzeige auf allen Seiten. (kommagetrennte Seiten-IDs verwenden)

en: Sleep between loops
de_DE: Sleep-Dauer zwischen Loops

en: Slide From The Side
de_DE: Von der Seite gleiten

en: Slide Up
de_DE: Nach oben gleiten

en: Social
de_DE: Social Media

en: Sort
de_DE: Sortieren

en: Sort Order
de_DE: Sortierreihenfolge

en: Start Chat
de_DE: Chat starten

en: Start chat
de_DE: Chat starten

en: Start chat button label
de_DE: Chat starten – Button-Bezeichnung

en: Start chat status message
de_DE: Chat starten – Statusnachricht

en: Start live chat
de_DE: Live-Chat starten

en: Starting Time:
de_DE: Beginn:

en: Status (Offline)
de_DE: Status (offline)

en: Status (Online)
de_DE: Status (online)

en: Styling
de_DE: Stile

en: Subject
de_DE: Betreff

en: System notification
de_DE: System-Benachrichtigung

en: Take a look at our how-to guides.
de_DE: Werfen Sie einen Blick in unsere Anleitungen.

en: Target URL
de_DE: Ziel-URL

en: Text Field
de_DE: Textfeld

en: Text in block
de_DE: Text in Block

en: Thank You Page URL
de_DE: URL der Dankseite

en: Thank you for chatting with us.
de_DE: Vielen Dank, dass Sie uns per Chat kontaktiert haben.

en: Thank you for inquiry. We will get back to you shortly
de_DE: Vielen Dank für Ihre Anfrage. Wir werden uns in Kürze mit Ihnen in Verbindung setzen.

en: Thank you for using %s! Please %s on %s
de_DE: Vielen Dank, dass Sie %s verwenden! Bitte %s auf %s

en: Thank you for your message. We will be in contact soon.
de_DE: Vielen Dank für Ihre Nachricht. Wir werden uns in Kürze mit Ihnen in Verbindung setzen.

en: Thank you, all settings have been updated
de_DE: Alle Einstellungen wurden aktualisiert, vielen Dank

en: The Live Chat box is currently disabled on your website due to:
de_DE: Das Live-Chat-Fenster ist derzeit auf Ihrer Website deaktiviert. Ursache:

en: The additional WP Live Chat Support PRO plugin which you have installed is no longer needed, please uninstall it.
de_DE: Das auf Ihrem Computer installierte zusätzliche Plug-in "WP-Live Chat Support PRO" wird nicht länger benötigt. Bitte deinstallieren Sie dieses Plug-in.

en: The chat has been ended
de_DE: Der Chat wurde beendet

en: The chat has been ended by the agent.
de_DE: Der Chat wurde bereits vom Agenten beendet.

en: The chat transcript has been emailed.
de_DE: Das Chat-Protokoll wurde per E-Mail versendet.

en: The chat window will be hidden when it is offline. Users will not be able to send offline messages to you
de_DE: Das Chat-Fenster wird ausgeblendet, wenn der Chat offline ist. Benutzer können keine Offline-Nachrichten an Agenten verschicken

en: The easiest to use website live chat plugin. Let your visitors chat with you and increase sales conversion rates with WP-Live Chat by 3CX.
de_DE: Höhere Konversionsraten mit "WP-Live Chat by 3CX", dem intuitiven Website-Plug-in für Live-Chats. Lassen Sie Website-Besucher per Chat Kontakt zu Ihnen aufnehmen.

en: The live chat box has automatically been enabled.
de_DE: Das Live-Chat-Fenster wurde automatisch aktiviert.

en: There are no visitors on your site at the moment
de_DE: Auf Ihrer Website befinden sich aktuell keine Besucher

en: There was a problem emailing the chat.
de_DE: Fehler beim Versand des Chat-Protokolls per E-Mail.

en: This cannot be undone
de_DE: Diese Aktion kann nicht rückgängig gemacht werden

en: This chat has already been answered by another agent.
de_DE: Dieser Chat wird bereits von einem anderen Agenten betreut.

en: This feature is only available when you select 3CX High Performance Cloud Servers in Advanced Features.
de_DE: Dieser Funktion steht nur zur Verfügung, wenn Sie in den erweiterten Funktionen die 3CX High Performance Cloud Server auswählen.

en: This is the text that will show in place of the Name And Email fields
de_DE: Dies ist der Text, der an Stelle des Namens- und E-Mail-Feldes angezeigt wird

en: This message will be sent automatically after the first message is sent from the user side. Leave empty to disable.
de_DE: Diese Antwort wird einem Benutzer automatisch angezeigt, nachdem er eine erste Nachricht verschickt hat. Zum Deaktivieren leer lassen.

en: This name will be displayed for all not logged in visitors
de_DE: Dieser Name wird allen nicht angemeldeten Benutzern angezeigt

en: This option enables the typing preview, which means agents will be able to see what the user is typing in realtime.
de_DE: Ermöglicht es Chat-Agenten, Tastatureingaben von Benutzern in Echtzeit zu verfolgen.

en: This text is shown as soon as a user starts a chat and waits for an agent to join
de_DE: Dieser Text wird angezeigt, sobald ein Benutzer einen Chat startet und darauf wartet, dass ein Agent beitritt

en: This text is shown to the user when an agent has failed to answer a chat
de_DE: Dieser Text wird dem Benutzer angezeigt, wenn ein Agent eine Chat-Anfrage nicht beantwortet hat

en: This will delete all WP Live Chat by 3CX related database entries such as options and chats on uninstall.
de_DE: Löscht beim Deinstallieren alle mit "WP-Live Chat by 3CX" verbundenen Datenbankeinträge wie Optionen und Chats.

en: This will load the chat dashboard on every admin page.
de_DE: Lädt das Chat-Dashboard auf jeder Admin-Seite.

en: This will show up at the top of the chatbox - Leave blank to disable.
de_DE: Wird oben im Chat-Fenster zur ersten Orientierung angezeigt. Zum Deaktivieren leer lassen.

en: Time
de_DE: Uhrzeit

en: Time Trigger
de_DE: Zeit-Trigger

en: Timestamp
de_DE: Zeitstempel

en: Title
de_DE: Titel

en: To activate this functionality please navigate to Live Chat -> Settings -> Advanced Features -> And enable 3CX High Performance Chat Cloud Servers.
de_DE: Um diese Funktionalität zu aktivieren, navigieren Sie zu "Live-Chat" > "Einstellungen" > "Erweiterte Funktionen", und wählen Sie die Option "3CX High Performance Chat Cloud Server" aus.

en: To make use of the REST API, please ensure you are using a version of WordPress with the REST API included.
de_DE: Die REST API kann nur verwendet werden, wenn sie Teil der von Ihnen verwendeten WordPress-Version ist.

en: Today
de_DE: Heute

en: Toggle WordPress Menu for a full screen experience
de_DE: WordPress-Menü umschalten für Vollbild

en: Toggle user list
de_DE: Benutzerliste ein-/ausblenden

en: Total
de_DE: Gesamt

en: Total Agents
de_DE: Agenten gesamt

en: Total Chats
de_DE: Chats gesamt

en: Total Conversions
de_DE: Conversions gesamt

en: Total URLs
de_DE: URLs gesamt

en: Total Value
de_DE: Gesamtwert

en: Total number of URLs a chat was initiated on
de_DE: Gesamtzahl der URLs mit gestartetem Chat

en: Total number of agents that used the live chat
de_DE: Gesamtzahl in Live-Chat eingebundener Agenten

en: Total number of chats received
de_DE: Gesamtzahl empfangener Chats

en: Transcript
de_DE: Chat-Protokoll

en: Transfer
de_DE: Weiterleiten

en: Transfer Chat
de_DE: Chat weiterleiten

en: Transfer Chats
de_DE: Chats weiterleiten

en: Transfer Complete. Closing Window...
de_DE: Weiterleitung abgeschlossen. Fenster wird geschlossen ...

en: Transfer Failed. Please try again later...
de_DE: Fehler bei der Weiterleitung. Bitte versuchen Sie es später erneut ...

en: Transfer for
de_DE: Weiterleitung für

en: Trigger ID:
de_DE: Trigger-ID:

en: Trigger Name
de_DE: Trigger-Name

en: Trigger Type
de_DE: Trigger-Typ

en: Trigger has been edited.
de_DE: Der Trigger wurde bearbeitet.

en: Triggers
de_DE: Trigger

en: Troubleshooting
de_DE: Problembehandlung

en: Twitter URL
de_DE: Twitter-URL

en: Twitter URL...
de_DE: Twitter-URL ...

en: Type
de_DE: Typ

en: Type here
de_DE: Hier eingeben

en: Type here...
de_DE: Hier eingeben ...

en: Typing preview is not available when GDPR is enabled
de_DE: Die Eingabevorschau ist bei aktivierter DSGVO-Funktion nicht verfügbar

en: Typing...
de_DE: Tippt ...

en: Unknown
de_DE: Unbekannt

en: Update Custom Field
de_DE: Benutzerdef. Feld aktualisieren

en: Upload Icon
de_DE: Icon hochladen

en: Upload Image
de_DE: Bild hochladen

en: Upload Logo
de_DE: Logo hochladen

en: Upload error
de_DE: Fehler beim Hochladen

en: Use Logged In User Details
de_DE: Details des angemeldeten Benutzers verwenden

en: Use WordPress name
de_DE: WordPress-Name verwenden

en: Use icon
de_DE: Icon verwenden

en: Use localization plugin
de_DE: Lokalisierungs-Plug-in verwenden

en: Use these guides to learn how to configure and customize WP Live Chat:
de_DE: Die folgenden Anleitungen zeigen Ihnen, wie Sie "WP-Live Chat by 3CX" konfigurieren und an Ihre Anforderungen anpassen können:

en: User
de_DE: Benutzer

en: User / Agent name
de_DE: Benutzer-/Agentenname

en: User Department Selection
de_DE: Abteilungsauswahl durch Benutzer

en: User Experience
de_DE: Benutzererfahrung

en: User Experience Ratings
de_DE: Bewertung der Benutzererfahrung

en: User has been transferred from
de_DE: Benutzer wurde weitergeleitet von

en: User has maximized the chat window
de_DE: Benutzer hat das Chat-Fenster maximiert

en: User has minimized the chat window
de_DE: Benutzer hat das Chat-Fenster minimiert

en: User has opened the chat window
de_DE: Benutzer hat das Chat-Fenster geöffnet

en: User is browsing
de_DE: Benutzer surft

en: User is browsing but doesn't want to chat
de_DE: Benutzer surft, möchte aber nicht chatten

en: User name will be appended to the end of the subject.
de_DE: Benutzername wird an den Betreff angehängt.

en: User received notification:
de_DE: Vom Benutzer empfangene Benachrichtigung:

en: User received this message
de_DE: Benutzer hat diese Nachricht empfangen

en: User tagline
de_DE: Benutzer-Tagline

en: User's email address
de_DE: E-Mail-Adresse des Benutzers

en: User's name
de_DE: Benutzername

en: Users
de_DE: Benutzer

en: Users will be asked to accept the notice shown here, in the form of a check box.
de_DE: Benutzer werden darum gebeten, den angezeigten Hinweis durch Auswahl des zugehörigen Kontrollkästchens zu bestätigen.

en: Using your own Wordpress server as a chat relay may cause performance slowdowns to your website, especially on shared hosts. Due to HTTP long poll mechanism, messages and events could be slightly delayed.
de_DE: Die Verwendung Ihres eigenen WordPress-Servers als Chat-Relay kann die Leistung Ihrer Website beeinträchtigen, insbesondere bei Shared-Host-Konfigurationen. Aufgrund des verwendeten HTTP Long Polling kann die Übertragung von Nachrichten und Ereignissen leicht verzögert werden.

en: Value
de_DE: Wert

en: Value By Agent
de_DE: Wert je Agent

en: Value By Date
de_DE: Wert je Datum

en: Value Per Conversion
de_DE: Wert je Conversion

en: Via WP Live Chat by 3CX
de_DE: Per "WP-Live Chat by 3CX"

en: View Chat History
de_DE: Chat-Verlauf anzeigen

en: View Quick Responses
de_DE: Schnellantworten anzeigen

en: View Reports
de_DE: Berichte anzeigen

en: Visitor
de_DE: Besucher

en: Visitor experience ratings
de_DE: Bewertung der Besuchererfahrung

en: Visitor(s) online
de_DE: Besucher online

en: Voice Notes
de_DE: Sprachnotizen

en: WP Live Chat by 3CX - Offline Message from
de_DE: WP-Live Chat by 3CX – Offline-Nachricht von

en: WP Live Chat by 3CX - User Fields
de_DE: WP-Live Chat by 3CX – Benutzerfelder

en: WPLC: Safe mode is enabled on this server. You may experience issues while using WP Live Chat by 3CX as a result of this. Please contact your host to get safe mode disabled.
de_DE: "WPLC: Safe Mode" ist auf diesem Server aktiviert. Es können daher Probleme während der Verwendung von "WP-Live Chat by 3CX" auftreten. Nehmen Sie Kontakt zu Ihrem Hosting-Anbieter auf, damit dieser Modus deaktiviert wird.

en: WPLC: set_time_limit() is not enabled on this server. You may experience issues while using WP Live Chat by 3CX as a result of this. Please get in contact your host to get this function enabled.
de_DE: "WPLC: set_time_limit()" ist auf diesem Server nicht aktiviert. Es können daher Probleme während der Verwendung von "WP-Live Chat by 3CX" auftreten. Nehmen Sie Kontakt zu Ihrem Hosting-Anbieter auf, damit diese Funktion aktiviert wird.

en: Warning - GDPR Compliance Disabled - Action Required
de_DE: WARNUNG: DSGVO-Konformität deaktiviert – Maßnahme erforderlich

en: We are having some trouble contacting the server. Please try again later.
de_DE: Zurzeit kann keine Verbindung zum Server hergestellt werden. Bitte versuchen Sie es später erneut.

en: We use WP Live Chat by 3CX as our live chat platform. By clicking below to submit this form, you acknowledge that the information you provide now and during the chat will be transferred to WP Live Chat by 3CX for processing in accordance with their %%POLICY_LINK%%.
de_DE: Wir verwenden "WP-Live Chat by 3CX" als Live-Chat-Plattform. Indem Sie zum Absenden dieses Formulars auf die nachfolgende Schaltfläche klicken, stimmen Sie zu, dass die zum aktuellen Zeitpunkt und während des Chats von Ihnen bereitgestellten Informationen an "WP-Live Chat by 3CX" übertragen und gemäß der %%POLICY_LINK%% von 3CX verarbeitet werden dürfen.

en: Web Hooks
de_DE: Webhooks

en: Webhook could not be created
de_DE: Webhook konnte nicht erstellt werden

en: Webhook could not be delete
de_DE: Webhook konnte nicht gelöscht werden

en: Webhook could not be edited
de_DE: Webhook konnte nicht bearbeitet werden

en: Webhook created
de_DE: Webhook erstellt

en: Webhook deleted
de_DE: Webhook gelöscht

en: Webhook edited
de_DE: Webhook bearbeitet

en: Website hosting type:
de_DE: Website-Hosting-Typ:

en: Welcome message
de_DE: Begrüßung

en: Welcome to V8 of WP Live Chat by 3CX
de_DE: Willkommen bei "WP-Live Chat by 3CX (Version 8)"

en: Welcome. How may I help you?
de_DE: Willkommen! Wie kann ich Ihnen behilflich sein?

en: What is this?
de_DE: Was ist das?

en: Would you like to transfer this chat to
de_DE: Möchten Sie diesen Chat weiterleiten an

en: Yes
de_DE: Ja

en: You
de_DE: Sie

en: You are not a chat agent. Please make yourself a chat agent before trying to chat to visitors
de_DE: Sie sind kein Chat-Agent. Bitte übernehmen Sie die Rolle eines Chat-Agenten, bevor Sie Besucher per Chat zu kontaktieren versuchen

en: You are now accepting live chat requests on your site.
de_DE: Sie können auf Ihrer Website jetzt Live-Chat-Anfragen entgegennehmen.

en: You can now move between chats without ending/closing an open chat
de_DE: Sie können zwischen Chats wechseln, ohne einen bereits geöffneten Chat beenden/schließen zu müssen

en: You can share files quickly when in a chat, by simply dragging a file into the chat window!
de_DE: Sie können aus einem Chat heraus Dateien schnell für Gesprächspartner freigeben, indem Sie die Dateien in das Chat-Fenster ziehen.

en: You can transfer chats from within a chat by clicking on the in chat menu, and selecting Transfer Chat or Transfer Department
de_DE: Sie können einen aktiven Chat weiterleiten, indem Sie aus dem Chat heraus im Chat-Menü den Befehl zum Weiterleiten an einen Agenten oder eine Abteilung auswählen

en: You do not have access to this page as %s.
de_DE: Als sind Sie nicht berechtigt, auf diese Seite zuzugreifen. Grund: %s

en: You do not have permission do perform this action
de_DE: Sie sind nicht dazu berechtigt, diese Aktion durchzuführen

en: You do not have permission to perform this action
de_DE: Sie sind nicht dazu berechtigt, diese Aktion durchzuführen

en: You do not have permission to save settings.
de_DE: Sie sind nicht dazu berechtigt, Einstellungen zu speichern.

en: You have not missed any chat requests.
de_DE: Sie haben keine Chat-Anfragen verpasst.

en: You have not received any offline messages.
de_DE: Es liegen keine Offline-Nachrichten für Sie vor.

en: You have set your status to offline. To view visitors and accept chats please set your status to online using the switch above.
de_DE: Sie haben als Status "offline" gewählt. Bitte wählen Sie über den oben angezeigten Schalter den Status "online", um Besucher angezeigt zu bekommen und Chat-Anfragen akzeptieren zu können.

en: You may modify your chat box settings %s
de_DE: Sie können Ihre Chat-Fenster-Einstellungen %s bearbeiten

en: Your chat transcript from %1$s
de_DE: Ihr Chat-Protokoll von %1$s

en: Your settings have been saved.
de_DE: Ihre Einstellungen wurden gespeichert.

en: Your user role does not allow you to make yourself a chat agent.
de_DE: Ihre Benutzerrolle berechtigt Sie nicht dazu, sich zum Chat-Agenten hochzustufen.

en: active
de_DE: aktiv

en: agent
de_DE: Agent

en: and
de_DE: und

en: as there were no agents online
de_DE: Grund: keine Agenten online

en: automatically transferring you to
de_DE: automatische Weiterleitung erfolgt an

en: beta
de_DE: Beta

en: bold
de_DE: fett

en: browsing
de_DE: surft zurzeit

en: close
de_DE: schließen

en: code
de_DE: Code

en: complete
de_DE: vollständig

en: days
de_DE: Tage

en: deleted
de_DE: gelöscht

en: department
de_DE: Abteilung

en: element with
de_DE: Element mit

en: has disconnected.
de_DE: hat die Verbindung getrennt.

en: has ended the chat.
de_DE: hat den Chat beendet.

en: has joined the chat.
de_DE: ist dem Chat beigetreten.

en: has joined.
de_DE: ist dem Chat beigetreten.

en: has left.
de_DE: hat den Chat verlassen.

en: has transferred the chat.
de_DE: hat den Chat weitergeleitet.

en: here
de_DE: hier

en: is typing...
de_DE: tippt gerade ...

en: italics
de_DE: kursiv

en: milliseconds
de_DE: Millisekunden

en: pending
de_DE: ausstehend

en: preformatted
de_DE: vorformatiert

en: rate us
de_DE: bewerten Sie uns

en: requesting chat
de_DE: Chat angefragt

en: the next available department
de_DE: die nächstverfügbare Abteilung

en: to
de_DE: an

en: took too long to respond, we are transferring this chat to the next available agent.
de_DE: hat nicht in der vorgegebenen Zeit geantwortet. Der Chat wird an den nächstverfügbaren Agenten weitergeleitet.

en: type here...
de_DE: hier tippen ...

en: user
de_DE: Benutzer

en: you are not a chat agent
de_DE: Sie sind kein Chat-Agent
