WP-Live Chat by 3CX - en to fr_FR translation catalogue (722 entries)

en: %s (%s) wants to chat with you.
fr_FR: %s (%s) veut discuter avec vous.

en: (%) Percent of page height
fr_FR: (%) pourcents de la hauteur de page

en: (edited)
fr_FR: (modifié)

en: 3CX Servers are high performance secure instances hosted on Google Cloud and are completely free to use. 3CX Servers don't log or store messages. Messages are simply forwarded between users and agents. Chat sessions are stored on your Wordpress database only.
fr_FR: Les serveurs 3CX sont des instances sécurisées haute performance hébergées sur Google Cloud et dont l'utilisation est entièrement gratuite. Les serveurs 3CX n'enregistrent et ne conservent pas les messages. Les messages sont simplement transférés entre les utilisateurs et les agents. Les sessions de chat sont conservées seulement sur votre base de données WordPress.

en: A new chat has been received. Please go the 'Live Chat' page to accept the chat
fr_FR: Un nouveau chat a été reçu. Merci d'aller sur la page "Live Chat" pour accepter le chat

en: A user's Name and Email Address will be used by default if they are logged in.
fr_FR: Le nom et l'email de votre visiteur seront utilisés par défaut s'il est connecté.

en: Accept Chat
fr_FR: Accepter le chat

en: Accept Transfer
fr_FR: Accepter le transfert

en: Action not set
fr_FR: Action non définie

en: Active
fr_FR: Actif

en: Active Chats
fr_FR: Chats actifs

en: Active visitors
fr_FR: Visiteurs actifs

en: Add Agent
fr_FR: Ajouter un agent

en: Add New
fr_FR: Ajouter nouveau

en: Add New Agent
fr_FR: Ajouter un nouvel agent

en: Add New Quick Response
fr_FR: Ajouter une nouvelle réponse rapide

en: Add unlimited agents
fr_FR: Ajouter des agents illimités

en: Additionally please take a look at WP Live Chat by 3CX
fr_FR: Additionnellement, merci de jeter un coup d'oeil au WP Live Chat by 3CX

en: Adds file sharing to your chat box!
fr_FR: Ajoute le partage de fichiers à votre fenêtre de chat !

en: Admin
fr_FR: Administrateur

en: Admin has closed and ended the chat
fr_FR: L'administrateur a fermé et mis fin au chat

en: Administrator
fr_FR: Administrateur

en: Advanced Features
fr_FR: Fonctionnalités avancées

en: Advanced settings
fr_FR: Paramètres avancés

en: After this period of time, all chat data older than %%PERIOD%% day(s), will be permanently removed from your server.
fr_FR: Passé ce délai, toutes les données du chat antérieures à %% PERIOD %% jour(s) seront définitivement supprimées de votre serveur.

en: Agent Accept
fr_FR: Acceptation agent

en: Agent Login
fr_FR: Connexion de l'agent

en: Agent Settings
fr_FR: Paramètres agent

en: Agent Statistics
fr_FR: Statistiques agent

en: Agent is not online, transfer cannot be made
fr_FR: L'agent n'est pas en ligne, le transfert ne peut pas être effectué

en: Agent no answer message
fr_FR: Message de non réponse de l'agent

en: Agent offline - not accepting chats
fr_FR: Agent hors ligne - n'accepte pas les discussions

en: Agent(s) Online
fr_FR: Agent(s) en ligne

en: Agent(s) available, safe to transfer
fr_FR: Agent(s) disponible(s), le transfert peut se faire en toute sécurité

en: Agent(s) online
fr_FR: Agent(s) en ligne

en: Agents can set their online status
fr_FR: Les agents peuvent définir leur statut en ligne

en: Alert me via email as soon as someone wants to chat (while online only)
fr_FR: Alertez-moi par email dès qu'un visiteur souhaite ouvrir une discussion (en ligne seulement)

en: Alignment
fr_FR: Alignement

en: All
fr_FR: Tout

en: All messages will be encrypted when being sent to and from the user and agent.
fr_FR: Tous les messages seront cryptés lorsqu'ils seront envoyés de et vers l'utilisateur et l'agent.

en: Allow WP users to self-assign as a chat agent
fr_FR: Permettre aux utilisateurs WP de s'auto-assigner agent de chat

en: Allow user to select a department before starting a chat?
fr_FR: Autoriser l'utilisateur à sélectionner un département avant de démarrer un chat?

en: Allows users to rate the chat experience with an agent.
fr_FR: Permet aux utilisateurs d'évaluer l'expérience de chat avec un agent.

en: Alternatively, please install the official Rest API plugin from WordPress.
fr_FR: Vous pouvez également installer le plug-in officiel API Rest pour WordPress.

en: An error has occured while fetching the news feed.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de la recherche d'actualités.

en: Are you sure you want to delete this custom field?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce champ personnalisé?

en: Are you sure you want to delete this webhook?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce webhook?

en: Are you sure you would like to delete department
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le département

en: Are you sure you would like to delete goal
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer l'objectif

en: Are you sure you would like to delete this chat?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce chat ?

en: Are you sure you would like to delete trigger
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le déclencheur

en: Are you sure?
fr_FR: Êtes-vous sûr?

en: Ascending
fr_FR: Ascendant

en: Assign Quick Response
fr_FR: Attribuer une réponse rapide

en: Attempting to open the chat window... Please be patient.
fr_FR: En attente d'ouverture de la fenêtre de chat... Merci de patienter.

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Auto-respond to visitor
fr_FR: Répondre automatiquement au visiteur

en: Auto-responder 'From' email
fr_FR: Email de l'expéditeur du message de réponse automatique

en: Auto-responder 'From' name
fr_FR: Nom de l'expéditeur du message de réponse automatique

en: Auto-responder body
fr_FR: Corps de l'email du message de réponse automatique

en: Auto-responder subject
fr_FR: Objet du message de réponse automatique

en: Auto-response to first message
fr_FR: Réponse automatique au premier message

en: Back
fr_FR: Précédent

en: Bad
fr_FR: Mauvais

en: Between
fr_FR: Entre

en: Block size
fr_FR: Taille du bloc

en: Blocked Visitors
fr_FR: Visiteurs bloqués

en: Blocked Visitors / IP Addresses
fr_FR: Visiteurs / adresses IP bloqué(e)s

en: Blocking a user's IP Address here will hide the chat window from them, preventing them from chatting with you. Each IP Address must be on a new line
fr_FR: Bloquer une adresse IP d'un visiteur masquera la fenêtre de discussion lorsqu'il se connectera à votre site. Chaque adresse IP doit être sur une nouvelle ligne

en: Bottom left
fr_FR: En bas à gauche

en: Bottom right
fr_FR: En bas à droite

en: Browser notifications will no longer function on insecure (non-SSL) sites.
fr_FR: Les notifications navigateur ne fonctionneront plus sur les sites non sécurisés (non SSL).

en: Browser:
fr_FR: Navigateur :

en: Business Hours
fr_FR: Heures de travail

en: Business Hours Settings
fr_FR: Paramètres des heures de travail

en: By checking this, only users that are logged in will be able to chat with you.
fr_FR: En cochant cette case, seuls les visiteurs qui sont connectés seront en mesure de discuter avec vous.

en: By checking this, users will be redirected to your thank you page when a chat is completed.
fr_FR: En cochant cette case, les utilisateurs seront redirigés vers votre page de remerciement lorsqu'une discussion est terminée.

en: CSV File
fr_FR: Fichier CSV

en: Call To Action Animation
fr_FR: Animation "Appel à l'action"

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Chat Agent
fr_FR: Agent de chat

en: Chat Agent Online
fr_FR: Agent de chat en ligne

en: Chat Agents
fr_FR: Agents de chat

en: Chat Agents Online
fr_FR: Agents de chat en ligne

en: Chat Box
fr_FR: Fenêtre de chat

en: Chat Box Settings
fr_FR: Paramètres de la fenêtre de chat

en: Chat Dashboard
fr_FR: Tableau de bord du chat

en: Chat Data
fr_FR: Données du chat

en: Chat Deleted
fr_FR: Chat supprimé

en: Chat Department
fr_FR: Département de chat

en: Chat Encryption
fr_FR: Cryptage du chat

en: Chat Ended
fr_FR: Chat terminé

en: Chat Ended - User still browsing
fr_FR: Chat terminé - Le visiteur continue à naviguer sur votre site

en: Chat FAQs
fr_FR: FAQs chat

en: Chat History
fr_FR: Historique du chat

en: Chat ID
fr_FR: Id du Chat

en: Chat Invites
fr_FR: Invitations de chat

en: Chat Ratings
fr_FR: Evalutation du chat

en: Chat Request
fr_FR: Demande de chat

en: Chat Server
fr_FR: Serveur de chat

en: Chat Settings
fr_FR: Paramètres du chat

en: Chat Status
fr_FR: Statut chat

en: Chat Transcript
fr_FR: Transcription du chat

en: Chat Transcript Settings
fr_FR: Paramètres de transcription de chat

en: Chat background
fr_FR: Arrière-plan du chat

en: Chat box animation
fr_FR: Animation de la fenêtre de chat

en: Chat box for logged in users only:
fr_FR: Fenêtre de chat pour utilisateurs connectés seulement :

en: Chat box intro
fr_FR: Introduction de la fenêtre de chat

en: Chat box sub-title
fr_FR: Sous-titre de la fenêtre de chat

en: Chat box title
fr_FR: Titre de la fenêtre de chat

en: Chat button delayed startup (seconds)
fr_FR: Délai de démarrage du bouton de chat (secondes)

en: Chat enabled
fr_FR: Chat activé

en: Chat initiated on:
fr_FR: Chat initié sur :

en: Chat is disabled in settings area, re-enable
fr_FR: Le chat est désactivé dans la zone des paramètres, réactivez

en: Chat notifications
fr_FR: Notifications de chat

en: Chat notifications will start appearing once visitors send a request.
fr_FR: Les notifications de chat commenceront à apparaître lorsque les visiteurs enverront des demandes.

en: Chat server token
fr_FR: Token du serveur Chat

en: Chat with
fr_FR: Discuter avec

en: Chat with Agents
fr_FR: Discutez avec les agents

en: Chat with Visitors
fr_FR: Discutez avec les visiteurs

en: Chat with us
fr_FR: Discutez avec nous

en: Chats per day
fr_FR: Chats par jour

en: Check for JavaScript Errors
fr_FR: Rechercher les erreurs JavaScript

en: Check out these features and get up to speed with what you can do with WP Live Chat:
fr_FR: Découvrez ces fonctionnalités et voyez tout ce que vous pouvez faire avec WP Live Chat :

en: Checking if agent is online
fr_FR: En cours de vérification si l'agent est en ligne

en: Checking if agents in department are online
fr_FR: En cours de vérification si les agents du département sont en ligne

en: Checking this will allow any of your users to make themselves a chat agent when editing their profile.
fr_FR: En cochant cette case vous permettez à tout vos utilisateurs de devenir agents lors de la modification de leur profil.

en: Checking this will allow you to change your status to Online or Offline on the Live Chat page.
fr_FR: Cocher cette option vous permettra de changer votre statut en "En ligne " ou "Hors ligne " sur la page de live chat.

en: Checking this will display a 'Powered by WP Live Chat by 3CX' caption at the bottom of your chatbox.
fr_FR: Cocher cette case pour afficher 'Powered by WP Live Chat by 3CX' au bas de votre fenêtre de chat.

en: Choose between 3CX servers or your Wordpress server for chat delivery
fr_FR: Choisissez entre les serveurs 3CX ou votre serveur WordPress pour l'exécution du chat

en: Class
fr_FR: Classe

en: Clear Filters
fr_FR: Vider les filtres

en: Click
fr_FR: Cliquer

en: Click to change trigger status
fr_FR: Cliquer pour changer le statut du déclencheur

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Cloudy
fr_FR: Nuageux

en: Color scheme
fr_FR: Schéma de couleurs

en: Complete the fields below to proceed.
fr_FR: Complétez les champs ci-dessous pour continuer.

en: Confirm
fr_FR: Confirmer

en: Conflict with page
fr_FR: Conflit avec la page

en: Congratulations
fr_FR: Félicitations

en: Connecting...
fr_FR: En cours de connexion...

en: Connection Error
fr_FR: Erreur de connexion

en: Connection to Server Lost. Please Reload This Page. Error:
fr_FR: Connexion au serveur perdue. Veuillez recharger cette page. Erreur :

en: Connection to the server lost, reconnecting...
fr_FR: La connexion au serveur a été interrompue, en cours de reconnexion...

en: Contains
fr_FR: Contient

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Content Replacement
fr_FR: Remplacement du contenu

en: Count
fr_FR: Compter

en: Create Custom Field
fr_FR: Créer un champ personnalisé

en: Create a Custom Field
fr_FR: Créer un champ personnalisé

en: Create departments %s.
fr_FR: Créer des départements %s.

en: Create or Edit Departments
fr_FR: Créer ou modifier des départements

en: Create your first custom field
fr_FR: Créez votre premier champ personnalisé

en: Current Site Time
fr_FR: Heure actuelle du site

en: Custom Field Data
fr_FR: Données du champ personnalisé

en: Custom Field Not Found
fr_FR: Champ personnalisé introuvable

en: Custom Fields
fr_FR: Champs personnalisés

en: Custom HTML Template
fr_FR: Modèle HTML personnalisé

en: Custom Scheme
fr_FR: Schéma personnalisé

en: Custom parameters
fr_FR: Paramètres personnalisés

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Data
fr_FR: Données

en: Data Deleted
fr_FR: Données supprimées

en: Data retention period
fr_FR: Durée de conservation des données

en: Data retention purpose
fr_FR: Objectif de conservation des données

en: Dedicated server
fr_FR: Serveur dédié

en: Default
fr_FR: Défaut

en: Default Department
fr_FR: Département par défaut

en: Default Field Value
fr_FR: Valeur du champ par défaut

en: Default department a new chat is assigned to
fr_FR: Département par défaut auquel un nouveau chat est affecté

en: Default visitor name
fr_FR: Nom du visiteur par défaut

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete Chat (%%CID%%)
fr_FR: Supprimer le chat (%% CID %%)

en: Delete History
fr_FR: Supprimer l'historique

en: Delete Message
fr_FR: Supprimer le message

en: Delete database entries on uninstall
fr_FR: Supprimer les entrées de la base de données lors de la désinstallation

en: Department
fr_FR: Département

en: Department Name
fr_FR: Nom du département

en: Department Settings
fr_FR: Paramètres du département

en: Department has been edited.
fr_FR: Le département a été modifié.

en: Department took too long to respond, we are transferring this chat to the next available agent.
fr_FR: Le département a pris trop de temps pour répondre, nous transférons ce chat au prochain agent disponible.

en: Department you have been assigned to as an agent
fr_FR: Département auquel vous avez été affecté en tant qu'agent

en: Departments
fr_FR: Département

en: Deprecation Notice - Message Encryption & Local Server
fr_FR: Notification d'obsolescence - cryptage des messages & serveur local

en: Descending
fr_FR: Descendant

en: Device
fr_FR: Appareil

en: Did you know, this version features high speed message delivery, agent to agent chat, and a single window layout?
fr_FR: Saviez-vous que cette version offre une diffusion rapide des messages, un chat d'agent à agent et un affichage avec fenêtre unique ?

en: Direct User To Page
fr_FR: Diriger l'utilisateur vers la page

en: Disable Emojis
fr_FR: Désactiver les emojis

en: Disable offline messages
fr_FR: Désactiver les messages hors ligne

en: Disable this if you have Font Awesome set included with your theme
fr_FR: Désactivez cette option si vous avez un jeu de polices Font Awesome inclus avec votre thème

en: Disable this to mute the sound that is played when a new chat message is received
fr_FR: Désactivez cette option pour désactiver le son émis lorsqu'un nouveau message de chat est reçu

en: Disable this to mute the sound that is played when a new visitor arrives
fr_FR: Désactivez cette option pour désactiver le son émis lorsqu'un nouveau visiteur arrive

en: Disabling this will mean that the Chat Box will not be displayed on mobile devices. (Smartphones and Tablets)
fr_FR: Désactiver signifie que la fenêtre de discussion ne sera pas affichée sur les appareils mobiles. (Smartphones et tablettes)

en: Disabling will disable all GDPR related options, this is not advised.
fr_FR: La désactivation désactivera toutes les options liées au RGPD, cela n'est pas conseillé.

en: Disconnected, Attempting to Reconnect...
fr_FR: Déconnecté, en cours de tentative de reconnexion...

en: Dismiss
fr_FR: Rejeter

en: Dismiss & Accept Responsibility
fr_FR: Ignorer et accepter la responsabilité

en: Display a timestamp in the chat window:
fr_FR: Afficher un horodatage dans la fenêtre de chat :

en: Display for chat message:
fr_FR: Affichage pour message chat :

en: Display the 'typing...' animation in the chat window as soon as an agent or visitor is typing.
fr_FR: Affiche l'animation "en train d'écrire..." dans la fenêtre de discussion dès qu'un agent ou un visiteur est en train d'écrire.

en: Display typing indicator
fr_FR: Affichage de l'indicateur de saisie

en: Displays the chosen custom text
fr_FR: Affiche le texte personnalisé choisi

en: Displays the chosen icon
fr_FR: Affiche l'icône choisie

en: Displays the chosen logo
fr_FR: Affiche le logo choisi

en: Do not show the chat window on the following pages. Leave blank to show on all. (Use comma-separated Page ID's)
fr_FR: Ne pas afficher la fenêtre de chat sur les pages suivantes. Laissez vide pour afficher sur toutes les pages. ( ID des pages séparées par des virgules )

en: Do not show the chat window on the following post types pages.
fr_FR: Ne pas afficher la fenêtre de chat sur les pages de types de publication suivantes.

en: Don't Show This Again
fr_FR: Ne plus afficher

en: Download Chat (%%CID%%)
fr_FR: Télécharger le chat (%% CID %%)

en: Download Chat History
fr_FR: Télécharger l'historique des chats

en: Drag Files Here
fr_FR: Déplacez des fichiers ici

en: Drop Down
fr_FR: Menu déroulant

en: Drop Down Contents
fr_FR: Contenu du menu déroulant

en: Dropdown
fr_FR: Menu déroulant

en: EU GDPR
fr_FR: RGPD EU

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Edit Profile
fr_FR: Modifier le profil

en: Edit Quick Response
fr_FR: Modifier la réponse rapide

en: Edit a Custom Field
fr_FR: Modifier un champ personnalisé

en: Editor
fr_FR: Éditeur

en: Email address where offline messages are delivered to. Use comma separated email addresses to send to more than one email address
fr_FR: Adresse email où les messages hors ligne sont envoyés.Séparez les adresses email par des virgules pour envoyer à plusieurs adresses

en: Email body
fr_FR: Corps de l'email

en: Email footer
fr_FR: Pied de page de l'email

en: Email header
fr_FR: En-tête de l'email

en: Email settings
fr_FR: Paramètres de messagerie

en: Email transcript to user
fr_FR: Transcription d'email à l'utilisateur

en: Enable Business Hours
fr_FR: Activer les heures d'ouverture

en: Enable Encryption
fr_FR: Activer le cryptage

en: Enable Font Awesome set
fr_FR: Activer le jeu de polices Font Awesome

en: Enable Google Analytics Integration
fr_FR: Activer l'intégration de Google Analytics

en: Enable Gutenberg Blocks
fr_FR: Activer les blocs Gutenberg

en: Enable Manual Chat Initiation:
fr_FR: Activer l'initiation manuelle du chat :

en: Enable On Mobile Devices
fr_FR: Activer sur les appareils mobiles

en: Enable Trigger
fr_FR: Activer le déclencheur

en: Enable Voice Notes on admin side
fr_FR: Activer les notes vocales du côté admin

en: Enable Voice Notes on visitor side
fr_FR: Activer les notes vocales du côté du visiteur

en: Enable chat dashboard and notifications on all admin pages
fr_FR: Activer le tableau de bord du chat et les notifications sur toutes les pages d'administration

en: Enable chat transcripts:
fr_FR: Activer les transcriptions de chat :

en: Enable privacy controls
fr_FR: Activer le contrôle de confidentialité

en: Enable typing preview
fr_FR: Activer l'aperçu de saisie

en: Enabling this feature will allow agents to start a chat with website visitors. This feature increases server load while enabled.
fr_FR: L'activation de cette fonctionnalité permettra aux agents d'initier un char avec les visiteurs du site web. Cette fonctionnalité augmente la charge du serveur quand activée.

en: Enabling this will allow the visitors to record the voice during the chat and send it to agent once they hold on CTRL + SPACEBAR
fr_FR: Activer cette option permet aux visiteurs d'enregistrer la voix pendant la discussion et de l'envoyer à l'agent une fois qu'ils ont appuyé sur CTRL + ESPACE

en: Enabling this will allow you to record the voice during the chat and send it to visitor once you hold on CTRL + SPACEBAR in main chat window
fr_FR: Activer cette option vous permettra d'enregistrer la voix pendant la discussion et de l'envoyer au visiteur une fois que vous aurez appuyé sur CTRL + ESPACE dans la fenêtre de chat principale

en: Encryption
fr_FR: Cryptage

en: End Chat
fr_FR: Terminer le chat

en: End chat
fr_FR: Terminer le chat

en: Ending Time:
fr_FR: Heure de fin :

en: Engaged
fr_FR: Occupé

en: Enter each IP Address you would like to block on a new line
fr_FR: Entrer chaque adresse IP que vous souhaitez bloquer sur une nouvelle ligne

en: Enter each option on a new line
fr_FR: Entrez chaque option sur une nouvelle ligne

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error: Could not delete chat
fr_FR: Erreur : Impossible de supprimer le chat

en: Event
fr_FR: Événement

en: Events
fr_FR: Événements

en: Exclude chat from 'Archive' pages:
fr_FR: Exclure le chat des pages "Archive" :

en: Exclude chat from 'Home' page:
fr_FR: Exclure le chat de la home page :

en: Exclude chat window on selected post types
fr_FR: Exclure la fenêtre de chat sur les types de publication sélectionnés

en: Exclude chat window on the following pages:
fr_FR: Exclure la fenêtre de chat sur les pages suivantes :

en: Expand the chat box automatically (prompts the user to enter their name and email address).
fr_FR: Ouvrir automatiquement la fenêtre de discussion (invite le visiteur à entrer son nom et son adresse email)

en: Experiencing issues?
fr_FR: Vous expérimentez des problèmes?

en: Export History
fr_FR: Exporter l'historique

en: Export Offline Messages
fr_FR: Exporter les messages hors ligne

en: Export Ratings
fr_FR: Exporter les évaluations

en: Export Settings
fr_FR: Exporter les paramètres

en: Facebook URL
fr_FR: URL Facebook

en: Facebook URL...
fr_FR: URL Facebook...

en: Fade In
fr_FR: Estomper

en: Field Name
fr_FR: Nom du champ

en: Field Type
fr_FR: Type de champ

en: Filter the user list based on activity.
fr_FR: Flitrer la liste d'utilisateurs en fonction de l'activité.

en: Filters
fr_FR: Filtres

en: From
fr_FR: De

en: GDPR - Data Retention
fr_FR: RGPD - Conservation des données

en: GDPR Control
fr_FR: Contrôle RGPD

en: GDPR compliance has been disabled, read more about the implications of this here
fr_FR: La conformité RGPD a été désactivée, en savoir plus sur les implications de ce choix ici

en: GDPR notice to visitors
fr_FR: Notification RGPD aux visiteurs

en: GET
fr_FR: OBTENIR

en: General Settings
fr_FR: Paramètres généraux

en: Generate New
fr_FR: Générer nouveau

en: Geometry
fr_FR: Géométrie

en: Goal Name
fr_FR: Nom de l'objectif

en: Goal Overview
fr_FR: Aperçu de l'objectif

en: Goal Page
fr_FR: Page d'objectif

en: Goal Statistics
fr_FR: Statistiques d'objectif

en: Goal Value
fr_FR: Valeur de l'objectif

en: Goal has been edited.
fr_FR: L'objectif a été modifié.

en: Good
fr_FR: Bien

en: Google Analytics Integration
fr_FR: Intégration Google Analytics

en: Guest
fr_FR: Invité

en: Gutenberg Blocks
fr_FR: Blocs Gutenberg

en: HTML and the following shortcodes can be used
fr_FR: HTML et les shortcodes suivants peuvent être utilisés

en: Hi %s! Current activity: %s Active Visitor(s) and %s Active Agent(s).
fr_FR: Bonjour %s! Activité en cours : %s visiteur(s) actif(s) et %s agent(s) actif(s).

en: Hide
fr_FR: Cacher

en: History
fr_FR: Historique

en: Hover
fr_FR: Survoler

en: How long to delay showing the Live Chat button on a page
fr_FR: Combien de temps attendre avant d'afficher le bouton de live chat sur une page

en: I agree for my personal data to be processed and for the use of cookies in order to engage in a chat processed by %%COMPANY%%, for the purpose of %%PURPOSE%%, for the time of %%PERIOD%% day(s) as per the GDPR.
fr_FR: J'accepte le traitement de mes données personnelles et l'utilisation de cookies afin de commencer un chat traité par %%COMPANY%%, dans le but de %%PURPOSE%%, pendant une période de %%PERIOD%% jour(s) selon le RGPD.

en: IP Address not recorded
fr_FR: Adresse IP non enregistrée

en: Icon
fr_FR: Icône

en: Icon in block
fr_FR: Icône dans le bloc

en: If there are no chat agents online, the chat will show as offline
fr_FR: S'il n'y a pas d'agent en ligne, le chat sera affiché comme "hors ligne"

en: If this option is disabled, agents will be always automatically online.
fr_FR: Si cette option est désactivée, les agents seront toujours automatiquement en ligne.

en: Import
fr_FR: Importer

en: Import Complete
fr_FR: Import terminé

en: Import Failed - Could Not Find File
fr_FR: L'import a échoué - le fichier n'a pas pu être trouvé

en: Import Failed - Could Not Process File
fr_FR: L'import a échoué - le fichier n'a pas pu être traité

en: Import Settings
fr_FR: Importer les paramètres

en: Importance of GDPR Compliance
fr_FR: Importance de la conformité RGPD

en: In progress with another agent
fr_FR: En cours avec un autre agent

en: Inactive
fr_FR: Inactif

en: Include chat window on the following pages:
fr_FR: Inclure la fenêtre de chat sur les pages suivantes :

en: Incoming chat from %s (%s) on %s
fr_FR: Chat entrant de% s (% s) sur% s

en: Incoming chat ring tone
fr_FR: Sonnerie de chat entrant

en: Incoming message tone
fr_FR: Tonalité de message entrant

en: Initiate Chat
fr_FR: Initier un chat

en: Initiate Chats
fr_FR: Initier des chats

en: Input Field Replacement Text
fr_FR: Texte de remplacement dans le champ de saisie

en: Invalid Chat ID
fr_FR: Id du Chat invalide

en: Invite Agent
fr_FR: Inviter un agent

en: Invite Department
fr_FR: Inviter un département

en: It is highly recommended that you enable GDPR compliance to ensure your user data is regulated.
fr_FR: Il est fortement recommandé d'activer la conformité RGPD pour vous assurer que vos données utilisateurs soient réglementées.

en: It is possible that this trigger may override another trigger, or be overridden by another trigger.
fr_FR: Il est possible que ce déclencheur remplace un autre déclencheur ou soit remplacé par un autre déclencheur.

en: Iterations
fr_FR: Itérations

en: Join chat
fr_FR: Rejoindre le chat

en: Keep this window open to get notified of new chats.
fr_FR: Conservez cette fenêtre ouverte pour recevoir les notifications de nouveaux chats.

en: Last 15 Days
fr_FR: Les 15 derniers jours

en: Last 24 Hours
fr_FR: Les dernières 24 heures

en: Last 30 Days
fr_FR: Les 30 derniers jours

en: Last 30 days
fr_FR: Les 30 derniers jours

en: Last 60 days
fr_FR: Les 60 derniers jours

en: Last 7 Days
fr_FR: Les 7 derniers jours

en: Last 90 days
fr_FR: Les 90 derniers jours

en: Latest News
fr_FR: Dernières actualités

en: Learn quickly the ins and outs of Chat and start chatting with visitors and agents:
fr_FR: Apprenez rapidement tout ce qu'il faut savoir sur le chat et commencez à discuter avec les visiteurs et les agents :

en: Leave a message
fr_FR: Laisser un message

en: Leave chat
fr_FR: Quitter le chat

en: Leaving this unchecked will allow the chat window to display on your archive pages.
fr_FR: Si vous ne cochez pas cette option, la fenêtre de chat sera visible sur vos pages d'archives.

en: Leaving this unchecked will allow the chat window to display on your home page.
fr_FR: Si vous ne cochez pas cette option, la fenêtre de chat sera visible sur votre home page.

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Limit the amount of time the new chat ringer will play
fr_FR: Limiter la durée pendant laquelle la nouvelle sonnerie de chat va jouer

en: Link your Facebook page here. Leave blank to hide
fr_FR: Liez votre page Facebook ici. Laisser vide pour cacher

en: Link your Twitter page here. Leave blank to hide
fr_FR: Liez votre page Twitter ici. Laisser vide pour cacher

en: Live Chat
fr_FR: Live chat

en: Localization
fr_FR: Localisation

en: Log in: %s
fr_FR: Connexion : %s

en: Logged In
fr_FR: Connecté

en: Long poll setup
fr_FR: Configuration long poll

en: Make this user a chat agent
fr_FR: Faire de cet utilisateur un agent

en: Method
fr_FR: Méthode

en: Minimize Chat
fr_FR: Minimiser le chat

en: Missed
fr_FR: Manqués

en: Missed Chats
fr_FR: Chats manqués

en: Multiple Chats
fr_FR: Chats multiples

en: My Chat Box Is Not Showing
fr_FR: Ma fenêtre de chat n'apparaît pas

en: Name
fr_FR: Nom

en: Name and email
fr_FR: Nom et email

en: Name, Email, Message
fr_FR: Nom, Email, Message

en: New
fr_FR: Nouveau

en: New Quick Response
fr_FR: Nouvelle réponse rapide

en: New Visitor
fr_FR: Nouveau visiteur

en: New Visitors (3 Min)
fr_FR: Nouveaux visiteurs (3 min)

en: New chat received
fr_FR: Nouveau chat reçu

en: No
fr_FR: Non

en: No Agent
fr_FR: Pas d'agent

en: No Animation
fr_FR: Pas d'animation

en: No Department
fr_FR: Aucun département

en: No Departments Found...
fr_FR: Aucun département trouvé...

en: No Goals Found
fr_FR: Aucun objectif trouvé

en: No Quick Responses found
fr_FR: Aucune réponse rapide trouvée

en: No Quick Responses found in the Trash
fr_FR: Aucune réponse rapide dans la corbeille

en: No ROI Goals Found...
fr_FR: Aucun objectif ROI trouvé ...

en: No Triggers Found...
fr_FR: Aucun déclencheur trouvé ...

en: No Webhooks
fr_FR: Pas de Webhooks

en: No agent was able to answer your chat request. Please try again.
fr_FR: Aucun agent n'a pu répondre à votre demande de chat. Veuillez réessayer.

en: No agent within the department are available to accept the transfer, transfer cannot be made
fr_FR: Aucun agent du département n'est disponible pour accepter le transfert, le transfert ne peut être effectué

en: No agents available in
fr_FR: Aucun agent disponible dans

en: No answer. Try again later.
fr_FR: Pas de reponse. Veuillez réessayer plus tard.

en: No chats available at the moment
fr_FR: Aucun chat disponible pour l'instant

en: No data available yet...
fr_FR: Aucune donnée disponible pour le moment ...

en: No emoji found
fr_FR: Aucun émoji trouvé

en: No fields
fr_FR: Pas de champ

en: No post types found.
fr_FR: Aucun type de publication trouvé.

en: No quick responses found
fr_FR: Aucune réponse rapide trouvée

en: No secret token found
fr_FR: Aucun token secret trouvé

en: None
fr_FR: Aucun

en: Not Receiving Notifications of New Chats
fr_FR: Je ne reçois pas les notifications de nouveaux chats

en: Note: 'Name' field will be ignored
fr_FR: Remarque : le champ "Nom" sera ignoré

en: Note: Chats will be transferred in the event that agents are not available within the selected department
fr_FR: Remarque : les chats seront transférés si les agents ne sont pas disponibles dans le département sélectionné

en: Note: Leave empty for 'all' pages
fr_FR: Remarque : laisser vide pour "toutes" les pages

en: Note: When using page trigger with a the basic theme, no hovercard is shown by default. We suggest using the time trigger for this instead.
fr_FR: Remarque : Lorsque vous utilisez un déclencheur de page avec le thème de base, aucune fenêtre de survol n'est affichée par défaut. Nous suggérons d'utiliser le déclencheur de temps pour cela à la place.

en: Number
fr_FR: Nombre

en: Number of chat rings
fr_FR: Nombre de sonneries de chat

en: Offline
fr_FR: Hors ligne

en: Offline Button Text
fr_FR: Texte du bouton hors ligne

en: Offline Form Title
fr_FR: Titre du formulaire hors ligne

en: Offline Messages
fr_FR: Messages hors ligne

en: Offline Send Button Text
fr_FR: Texte du bouton d'envoi hors ligne

en: Offline form finish message
fr_FR: Message de fin du formulaire hors ligne

en: Offline form initial message
fr_FR: Message initial du formulaire hors ligne

en: Offline form message on send
fr_FR: Message du formulaire hors ligne lors de l'envoi

en: Oh no!
fr_FR: Oh non !

en: Once enabled, all messages sent will be encrypted. This cannot be undone.
fr_FR: Une fois activé, tous les messages envoyés seront cryptés. Cela ne peut pas être annulé.

en: Once every 6 hours
fr_FR: Une fois toutes les 6 heures

en: Online
fr_FR: En ligne

en: Only change these if you are an experienced developer or if you have received these figures from the WP Live Chat by 3CX team.
fr_FR: Modifiez cela uniquement si vous êtes un développeur expérimenté ou si vous avez reçu ces données de la part de l'équipe de WP Live Chat by 3CX.

en: Only change these settings if you are experiencing performance issues.
fr_FR: Modifiez uniquement ces paramètres si vous rencontrez des problèmes de performances.

en: Only chat agents can accept chats
fr_FR: Seuls les agents de chat peuvent accepter les discussions

en: Only chat agents can access this page.
fr_FR: Seuls les agents de chat peuvent accéder à cette page.

en: Open Chat
fr_FR: Ouvrir le chat

en: Open chat window via
fr_FR: Ouvrir la fenêtre de chat via

en: Order
fr_FR: Ordre

en: Order by
fr_FR: Classer par

en: Organization name
fr_FR: Nom de l'organisation

en: Origin
fr_FR: Origine

en: Other text
fr_FR: Autre texte

en: Overview
fr_FR: Vue d'ensemble

en: POST
fr_FR: POSTER

en: Page ID
fr_FR: ID de page

en: Page Leave Trigger
fr_FR: Déclencheur lors du départ de la page

en: Page Trigger
fr_FR: Déclencheur de page

en: Page URL
fr_FR: URL de la page

en: Palette Color 1
fr_FR: Couleur de la palette 1

en: Palette Color 2
fr_FR: Couleur de la palette 2

en: Palette Color 3
fr_FR: Couleur de la palette 3

en: Palette Color 4
fr_FR: Couleur de la palette 4

en: Picture
fr_FR: Photo

en: Play a sound when a new message is received
fr_FR: Joue un son lorsqu'un nouveau message est reçu

en: Play a sound when there is a new visitor
fr_FR: Jouer un son quand il y a un nouveau visiteur

en: Play voice note
fr_FR: Jouer une note vocale

en: Please Confirm
fr_FR: Veuillez confirmer

en: Please Enter Your Email Address
fr_FR: Veuillez entrer votre adresse email

en: Please Enter Your Name
fr_FR: Veuillez entrer votre nom

en: Please Enter a Message
fr_FR: Veuillez entrer un message

en: Please add an SSL certificate to your site to continue receiving chat notifications in your browser.
fr_FR: Merci d'ajouter un certificat SSL à votre site pour continuer à recevoir les notifications chat dans votre navigateur.

en: Please click 'Start Chat' to initiate a chat with an agent
fr_FR: Merci de cliquer sur Démarrer le chat pour initier une conversation avec un agent

en: Please contact the administrator of this website to change this.
fr_FR: Merci de contacter l'administrateur du site pour changer cela.

en: Please deactivate WP Live Chat Suport - Email Transcript plugin. Since WP Live Chat Support 8.0.05 there is build in support for Email Transcript.
fr_FR: Merci de désactiver le plugin Email Transcript de WP Live Chat Support. Depuis la version WP Live Chat Support 8.0.05, il existe un support intégré pour la transcription des emails.

en: Please note as per the GDPR settings you have selected, all chat data will be retained for %%PERIOD%% day(s).
fr_FR: Veuillez noter que selon les paramètres RGPD que vous avez sélectionnés, toutes les données du chat seront conservées pendant %% PERIOD %% jour(s).

en: Please note, local message encryption and local server options will be deprecated in the next major release. All encryption and message delivery will handled by our external servers in future.
fr_FR: Merci de noter que le cryptage local des messages et les options de serveur local seront obsolètes lors de la sortie de la prochaine version majeure. Tout le cryptage et l'envoi des messages seront gérés par nos serveurs externes dans l'avenir.

en: Please note: Import CSV must have been exported using the Export tool
fr_FR: Remarque : les fichiers CSV à importer doivent avoir été exportés avec l'outil d'export

en: Please perform a search using the input field above
fr_FR: Merci d'effectuer une recherche en utilisant le champ de saisie ci-dessus

en: Please refer to our %%PRIVACY_LINK%% for information on Data Processing
fr_FR: Merci de vous référer à notre %%PRIVACY_LINK%% pour plus d'informations sur le traitement des données

en: Please review your submission
fr_FR: Merci de contrôler votre demande

en: Please select a department to transfer to
fr_FR: Veuillez sélectionner un département à qui effectuer le transfert

en: Please select an agent to transfer to
fr_FR: Veuillez sélectionner un agent à qui effectuer le transfert

en: Please standby for an agent. Send your message while you wait.
fr_FR: Veuillez attendre un agent. Envoyez votre message pendant que vous attendez.

en: Plugin Features
fr_FR: Fonctionnalités du plugin

en: Popular Pages
fr_FR: Pages populaires

en: Popular pages a chat was initiated on
fr_FR: Pages populaires sur lesquelles un chat a été lancé

en: Press ENTER to send your message
fr_FR: Appuyer sur ENTRÉE pour envoyer votre message

en: Preview block
fr_FR: Aperçu du bloc

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Privacy
fr_FR: Confidentialité

en: Privacy Policy
fr_FR: Politique de confidentialité

en: Privacy Settings
fr_FR: Paramètres de confidentialité

en: Quick Response
fr_FR: Réponse rapide

en: Quick Responses
fr_FR: Réponses rapides

en: Quick Responses for WP Live Chat by 3CX
fr_FR: Réponses rapides pour WP Live Chat by 3CX

en: REST API
fr_FR: API REST

en: ROI Goals
fr_FR: Objectifs ROI

en: ROI Reports
fr_FR: Rapports ROI

en: Rating Count
fr_FR: Nombre de notes

en: Re-activate chat message
fr_FR: Réactiver le message chat

en: Reactivating your previous chat...
fr_FR: Réactivation de votre chat précédent...

en: Recommended Size 250px x 40px
fr_FR: Taille recommandée 250px par 40px

en: Recommended Size 50px x 50px
fr_FR: Taille recommandée 50px par 50px

en: Recommended Size 60px x 60px
fr_FR: Taille recommandée 60px par 60px

en: Redirect to “Thank You” page on chat end:
fr_FR: Redirection de l'utilisateur vers la page de remerciement à la fin du chat :

en: Reference these troubleshooting guides to quickly resolve any WP Live Chat issues:
fr_FR: Utilisez ces guides de dépannage pour résoudre rapidement les problèmes liés à WP Live Chat :

en: Remove
fr_FR: Retirer

en: Remove Image
fr_FR: Retirer la photo

en: Remove Logo
fr_FR: Retirer le Logo

en: Replace Content
fr_FR: Remplacer le contenu

en: Reporting
fr_FR: Rapport

en: Reports
fr_FR: Rapports

en: Required Chat Box Fields
fr_FR: Champs de la fenêtre de chat requis

en: Returning
fr_FR: Existant

en: Right
fr_FR: Droite

en: Satisfaction Rating
fr_FR: Indice de satisfaction

en: Save Changes
fr_FR: Sauvegarder les modifications

en: Save Settings
fr_FR: Sauvegarder les paramètres

en: Save...
fr_FR: Sauvegarder...

en: Scroll Trigger
fr_FR: Déclencheur de défilement

en: Search
fr_FR: Recherche

en: Search Quick Responses
fr_FR: Rechercher les réponses rapides

en: Search Results
fr_FR: Résultats de la recherche

en: Search Results in %%TABLE%%
fr_FR: Résultats de la recherche dans %%TABLE%%

en: Search is performed on chat sessions, messages, and offline messages. Data will also be deleted automatically per your retention policy.
fr_FR: La recherche est effectuée sur les sessions de chat, les messages et les messages hors ligne. Les données seront également supprimées automatiquement selon votre politique de rétention.

en: Seconds
fr_FR: Secondes

en: Secret Token
fr_FR: Token secret

en: Security Violation - File unsafe
fr_FR: Violation de sécurité - Fichier non sécurisé

en: Security token for accessing chats on the node server. Changing this will close your currently active chat sessions.
fr_FR: Token de sécurité pour accéder aux chats sur le serveur du noeud. Changer cela supprimera les sessions de chat actuellement en cours.

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: Select Default Icon
fr_FR: Sélectionner l'icône par défaut

en: Select Department
fr_FR: Sélectionner un département

en: Select your chat server
fr_FR: Sélectionnez votre serveur de chat

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: Send message
fr_FR: Envoyer le message

en: Send to agent(s)
fr_FR: Envoyer à agent(s)

en: Send transcripts to:
fr_FR: Envoyer les transcriptions à :

en: Send transcripts when chat ends:
fr_FR: Envoyer les transcriptions à la fin du chat :

en: Send your visitors an email as soon as they send you an offline message
fr_FR: Envoyer un email à vos visiteurs dès qu'ils vous envoient un message hors ligne

en: Send...
fr_FR: Envoyer..

en: Sending Transcript
fr_FR: Envoi de la transcription

en: Sending message...
fr_FR: Envoi du message...

en: Sending transcript...
fr_FR: Envoi de la transcription ...

en: Set block logo
fr_FR: Définir le logo du bloc

en: Set default fields that will be displayed when users starting a chat
fr_FR: Définir les champs par défaut qui seront affichés lorsque les utilisateurs démarrent un chat

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Settings & Customization
fr_FR: Paramètres et personnalisation

en: Settings Changed
fr_FR: Paramètres modifiés

en: Share files
fr_FR: Partager des fichiers

en: Shared hosting - low level plan
fr_FR: Hébergement partagé - plan bas niveau

en: Shared hosting - normal plan
fr_FR: Hébergement mutualisé - plan normal

en: Should you wish to add a user that has a role less than 'Author', please go to the %s page, select the relevant user, click Edit and scroll to the bottom of the page and enable the 'Chat Agent' checkbox.
fr_FR: Si vous souhaitez ajouter un utilisateur dont le rôle est inférieur à «Auteur», accédez à la page %s, sélectionnez l'utilisateur approprié, cliquez sur Modifier et faites défiler jusqu'au bas de la page et cochez la case "Agent de chat".

en: Show 'Powered by' in chat box
fr_FR: Afficher 'Powered by' dans la fenêtre de chat

en: Show After
fr_FR: Montrer après

en: Show After Scrolled
fr_FR: Montrer après le défilement

en: Show me!
fr_FR: Montrez moi !

en: Show the chat window on the following pages. Leave blank to show on all. (Use comma-separated Page ID's)
fr_FR: Afficher la fenêtre de chat sur les pages suivantes. Laissez vide pour affichage sur toutes les pages. ( ID des pages séparées par des virgules )

en: Sleep between loops
fr_FR: Veille entre chaque boucle

en: Slide From The Side
fr_FR: Glisser depuis le côté

en: Slide Up
fr_FR: Glisser vers le haut

en: Something
fr_FR: Quelque chose

en: Sort
fr_FR: Trier

en: Sort Order
fr_FR: Ordre de tri

en: Start Chat
fr_FR: Démarrer le chat

en: Start chat
fr_FR: Démarrer le chat

en: Start chat button label
fr_FR: Libellé du bouton de démarrage du chat

en: Start chat status message
fr_FR: Message de statut du démarrage du chat

en: Start live chat
fr_FR: Démarrer un chat en direct

en: Starting Time:
fr_FR: Heure de début :

en: Status
fr_FR: Statut

en: Status (Offline)
fr_FR: Statut (hors ligne)

en: Status (Online)
fr_FR: Statut (en ligne)

en: Styling
fr_FR: Style

en: Subject
fr_FR: Objet

en: System notification
fr_FR: Notification système

en: Take a look at our how-to guides.
fr_FR: Consultez nos guides d'utilisation.

en: Target URL
fr_FR: URL cible

en: Text
fr_FR: Texte

en: Text Field
fr_FR: Champ de texte

en: Text in block
fr_FR: Texte dans le bloc

en: Thank You Page URL
fr_FR: URL de la page de remerciement

en: Thank you for chatting with us.
fr_FR: Merci d'avoir discuté avec nous.

en: Thank you for inquiry. We will get back to you shortly
fr_FR: Merci pour votre demande. Nous reviendrons vers vous rapidement

en: Thank you for using %s! Please %s on %s
fr_FR: Merci d'utiliser %s ! S'il vous plaît %s sur %s

en: Thank you for your message. We will be in contact soon.
fr_FR: Merci pour votre message. Nous vous contacterons prochainement.

en: Thank you, all settings have been updated
fr_FR: Merci, tous les paramètres ont été mis à jour

en: The Live Chat box is currently disabled on your website due to:
fr_FR: La fenêtre de live chat est actuellement désactivée sur votre site web en raison de :

en: The additional WP Live Chat Support PRO plugin which you have installed is no longer needed, please uninstall it.
fr_FR: Le plugin additionnel WP Live Chat Support PRO que vous avez installé n'est plus nécessaire, merci de le désinstaller.

en: The chat has been ended
fr_FR: Le chat a été terminé

en: The chat has been ended by the agent.
fr_FR: Le chat a été terminé par l'agent.

en: The chat transcript has been emailed.
fr_FR: La transcription du chat a été envoyé par email.

en: The chat window will be hidden when it is offline. Users will not be able to send offline messages to you
fr_FR: La fenêtre de chat sera cachée quand vous êtes déconnecté. Les visiteurs ne seront pas en mesure de vous envoyer des messages hors ligne

en: The easiest to use website live chat plugin. Let your visitors chat with you and increase sales conversion rates with WP-Live Chat by 3CX.
fr_FR: Le plugin de live chat sur site web le plus facile à utiliser. Permettez à vos visiteurs de discuter avec vous et augmentez vos taux de conversion avec WP-Live Chat by 3CX.

en: The live chat box has automatically been enabled.
fr_FR: La fenêtre de live chat a été automatiquement activée.

en: There are no visitors on your site at the moment
fr_FR: Il n'y a pas de visiteurs sur votre site en ce moment

en: There was a problem emailing the chat.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de l'envoi du chat par email.

en: This cannot be undone
fr_FR: Ceci ne peut pas être annulé

en: This chat has already been answered by another agent.
fr_FR: Ce chat a déjà été répondu par un autre agent.

en: This feature is only available when you select 3CX High Performance Cloud Servers in Advanced Features.
fr_FR: Cette fonctionnalité est seulement disponible quand vous sélextionnez 3CX High Performance Cloud Servers dans Fonctionnalités Avancées.

en: This is the text that will show in place of the Name And Email fields
fr_FR: Ceci est le texte qui apparaîtra à la place des champs Nom et Email

en: This message will be sent automatically after the first message is sent from the user side. Leave empty to disable.
fr_FR: Ce message sera envoyé automatiquement après le premier message envoyé par l'utilisateur. Laisser vide pour désactiver.

en: This name will be displayed for all not logged in visitors
fr_FR: Ce nom sera affiché pour tous les visiteurs non connectés

en: This option enables the typing preview, which means agents will be able to see what the user is typing in realtime.
fr_FR: Cette option active l'aperçu de saisie, ce qui signifie que les agents pourront voir ce que l'utilisateur écrit en temps réel.

en: This text is shown as soon as a user starts a chat and waits for an agent to join
fr_FR: Ce texte s'affiche dès qu'un utilisateur démarre un chat et attend qu'un agent se joigne à lui

en: This text is shown to the user when an agent has failed to answer a chat
fr_FR: Ce texte est affiché chez l'utilisateur lorsqu'un agent n'a pas pu répondre à un chat

en: This will delete all WP Live Chat by 3CX related database entries such as options and chats on uninstall.
fr_FR: Cela supprimera toutes les entrées de la base de données relative à WP Live Chat by 3CX telles que les options et les chats lors de la désinstallation.

en: This will load the chat dashboard on every admin page.
fr_FR: Cela chargera le tableau de bord de chat sur chaque page d'administration.

en: This will show up at the top of the chatbox - Leave blank to disable.
fr_FR: Cela apparaîtra en haut de la fenêtre de chat - Laissez vide pour désactiver.

en: Time
fr_FR: Temps

en: Time Trigger
fr_FR: Déclencheur de temps

en: Timestamp
fr_FR: Horodatage

en: Title
fr_FR: Titre

en: To activate this functionality please navigate to Live Chat -> Settings -> Advanced Features -> And enable 3CX High Performance Chat Cloud Servers.
fr_FR: Pour activer cette fonctionnalité, accédez à Live Chat -> Paramètres -> Fonctions avancées -> et activez Serveurs cloud de chat haute performance 3CX.

en: To make use of the REST API, please ensure you are using a version of WordPress with the REST API included.
fr_FR: Pour utiliser l'API REST, veuillez vous assurer que vous utilisez une version de WordPress avec l'API REST incluse.

en: Today
fr_FR: Aujourd'hui

en: Toggle WordPress Menu for a full screen experience
fr_FR: Utiliser le menu WordPress pour une expérience plein écran

en: Toggle user list
fr_FR: Sélectionner parmi la liste des utilisateurs

en: Tools
fr_FR: Outils

en: Total Agents
fr_FR: Total des agents

en: Total Chats
fr_FR: Nombre total de chats

en: Total Conversions
fr_FR: Total des conversions

en: Total URLs
fr_FR: Nombre total d'URLs

en: Total Value
fr_FR: Valeur totale

en: Total number of URLs a chat was initiated on
fr_FR: Nombre total d'URLs sur lesquelles un chat a été lancé

en: Total number of agents that used the live chat
fr_FR: Nombre total d'agents ayant utilisé le chat en direct

en: Total number of chats received
fr_FR: Nombre total de chats reçus

en: Transcript
fr_FR: Transcrire

en: Transfer
fr_FR: Transférer

en: Transfer Chat
fr_FR: Transférer un chat

en: Transfer Chats
fr_FR: Transférer des chats

en: Transfer Complete. Closing Window...
fr_FR: Transfert complet. Fermeture de la fenêtre...

en: Transfer Failed. Please try again later...
fr_FR: Le transfert a échoué. Veuillez réessayer plus tard...

en: Transfer for
fr_FR: Transférer pour

en: Trigger ID:
fr_FR: ID de déclenchement :

en: Trigger Name
fr_FR: Nom du déclencheur

en: Trigger Type
fr_FR: Type de déclenchement

en: Trigger has been edited.
fr_FR: Le déclencheur a été modifié.

en: Triggers
fr_FR: Déclencheurs

en: Troubleshooting
fr_FR: Dépannage

en: Twitter URL
fr_FR: URL Twitter

en: Twitter URL...
fr_FR: URL Twitter...

en: Type here
fr_FR: Écrivez ici

en: Type here...
fr_FR: Ecrire ici...

en: Typing preview is not available when GDPR is enabled
fr_FR: L'aperçu de saisie n'et pas disponible quand le RGDP est activé

en: Typing...
fr_FR: En train d'écrire...

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: Update Custom Field
fr_FR: Mettre à jour un champ personnalisé

en: Upload Icon
fr_FR: Uploader une icône

en: Upload Image
fr_FR: Importer une photo

en: Upload Logo
fr_FR: Importer le Logo

en: Upload error
fr_FR: Erreur d'upload

en: Use Logged In User Details
fr_FR: Utiliser les détails du visiteur connecté

en: Use WordPress name
fr_FR: Utiliser le nom WordPress

en: Use icon
fr_FR: Utiliser icône

en: Use localization plugin
fr_FR: Utiliser un plugin de localisation

en: Use these guides to learn how to configure and customize WP Live Chat:
fr_FR: Utilisez ces guides pour savoir comment configurer et personnaliser WP Live Chat :

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: User / Agent name
fr_FR: Nom d'utilisateur / agent

en: User Department Selection
fr_FR: Sélection du département utilisateur

en: User Experience
fr_FR: Expérience utilisateur

en: User Experience Ratings
fr_FR: Évaluations de l'expérience utilisateur

en: User has been transferred from
fr_FR: L'utilisateur a été transféré de

en: User has maximized the chat window
fr_FR: Le visiteur a agrandi la fenêtre de chat

en: User has minimized the chat window
fr_FR: Le visiteur a minimisé la fenêtre de chat

en: User has opened the chat window
fr_FR: Le visiteur a ouvert la fenêtre de chat

en: User is browsing
fr_FR: L'utilisateur est en cours de navigation

en: User is browsing but doesn't want to chat
fr_FR: Le visiteur navigue sur votre site mais ne souhaite pas discuter

en: User name will be appended to the end of the subject.
fr_FR: Le nom d'utilisateur sera ajouté à la fin du sujet.

en: User received notification:
fr_FR: L'utilisateur a reçu une notification :

en: User received this message
fr_FR: L'utilisateur a reçu ce message

en: User tagline
fr_FR: Slogan de l'utilisateur

en: User's email address
fr_FR: Adresse email de l'utilisateur

en: User's name
fr_FR: Nom de l'utilisateur

en: Users
fr_FR: Utilisateurs

en: Users will be asked to accept the notice shown here, in the form of a check box.
fr_FR: Il sera demandé aux utilisateurs d'accepter la notification affichée ici, sous forme de case à cocher.

en: Using your own Wordpress server as a chat relay may cause performance slowdowns to your website, especially on shared hosts. Due to HTTP long poll mechanism, messages and events could be slightly delayed.
fr_FR: L'utilisation de votre propre serveur WordPress comme relais de chat peut causer des ralentissements en termes de performance sur votre site web, spécialement sur des hôtes partagés. A cause du mécanisme "HTTP long poll", les messages et événements peuvent avoir un léger délai.

en: Value
fr_FR: Valeur

en: Value By Agent
fr_FR: Valeur par agent

en: Value By Date
fr_FR: Valeur par date

en: Value Per Conversion
fr_FR: Valeur par conversion

en: View Chat History
fr_FR: Voir l'historique des chats

en: View Quick Responses
fr_FR: Voir les réponses rapides

en: View Reports
fr_FR: Afficher les rapports

en: Visitor
fr_FR: Visiteur

en: Visitor experience ratings
fr_FR: Évaluation de l'expérience utilisateur

en: Visitor(s) online
fr_FR: Visiteur(s) en ligne

en: Voice Notes
fr_FR: Notes vocales

en: WP Live Chat by 3CX - Offline Message from
fr_FR: WP Live Chat by 3CX - Message hors ligne provenant de

en: WP Live Chat by 3CX - User Fields
fr_FR: WP Live Chat by 3CX - Champ utilisateur

en: WPLC: Safe mode is enabled on this server. You may experience issues while using WP Live Chat by 3CX as a result of this. Please contact your host to get safe mode disabled.
fr_FR: WPLC: Safe Mode est activé sur ce serveur. Vous pouvez rencontrer des problèmes lors de l'utilisation WP Live Chat by 3CX. S' il vous plaît contactez votre hébergeur pour désactiver le safe mode.

en: WPLC: set_time_limit() is not enabled on this server. You may experience issues while using WP Live Chat by 3CX as a result of this. Please get in contact your host to get this function enabled.
fr_FR: WPLC : set_time_limit() n'est pas activé sur ce serveur. Vous pouvez rencontrer des problèmes lors de l'utilisation WP Live Chat by 3CX. S'il vous plaît, contactez votre hébergeur pour activer cette fonction.

en: Warning - GDPR Compliance Disabled - Action Required
fr_FR: Avertissement - Conformité RGPD désactivée - Action requise

en: We are having some trouble contacting the server. Please try again later.
fr_FR: Nous rencontrons des problèmes pour contacter le serveur. Veuillez réessayer plus tard.

en: We use WP Live Chat by 3CX as our live chat platform. By clicking below to submit this form, you acknowledge that the information you provide now and during the chat will be transferred to WP Live Chat by 3CX for processing in accordance with their %%POLICY_LINK%%.
fr_FR: Nous utilisons WP Live Chat by 3CX comme plateforme de live chat. En cliquant ci-dessous pour envoyer ce formulaire, vous acceptez que les informations que vous fournissez maintenant et pendant le chat soient transférées à WP Live Chat by 3CX pour traitement conformément à leur %%POLICY_LINK%%.

en: Webhook could not be created
fr_FR: Le Webhook n'a pas pu être créé

en: Webhook could not be delete
fr_FR: Le Webhook n'a pas pu être supprimé

en: Webhook could not be edited
fr_FR: Le Webhook n'a pas pu être modifié

en: Webhook created
fr_FR: Webhook créé

en: Webhook deleted
fr_FR: Webhook supprimé

en: Webhook edited
fr_FR: Webhook modifié

en: Website hosting type:
fr_FR: Type d'hébergement du site web :

en: Welcome message
fr_FR: Message de bienvenue

en: Welcome to V8 of WP Live Chat by 3CX
fr_FR: Bienvenue sur la V8 du WP Live Chat by 3CX

en: Welcome. How may I help you?
fr_FR: Bonjour. Comment puis-je vous aider ?

en: What is this?
fr_FR: Quest-ce que c'est ?

en: Would you like to transfer this chat to
fr_FR: Voulez-vous transférer ce chat à

en: Yes
fr_FR: Oui

en: You
fr_FR: Vous

en: You are not a chat agent. Please make yourself a chat agent before trying to chat to visitors
fr_FR: Vous n'êtes pas un agent de chat. Enregistrez-vous en tant qu'agent avant d'essayer de discuter avec les visiteurs

en: You are now accepting live chat requests on your site.
fr_FR: Vous acceptez maintenant les demandes de chat en direct sur votre site.

en: You can now move between chats without ending/closing an open chat
fr_FR: Vous pouvez maintenant passer d'un chat à un autre sans terminer / fermer un chat ouvert

en: You can share files quickly when in a chat, by simply dragging a file into the chat window!
fr_FR: Vous pouvez partager des fichiers rapidement lors d'un chat, en faisant simplement glisser un fichier dans la fenêtre de chat !

en: You can transfer chats from within a chat by clicking on the in chat menu, and selecting Transfer Chat or Transfer Department
fr_FR: Vous pouvez transférer des discussions depuis un chat en cliquant sur dans le menu du chat et en sélectionnant Transférer un chat ou Transférer un département

en: You do not have access to this page as %s.
fr_FR: Vous n'avez pas accès à cette page en tant que %s.

en: You do not have permission do perform this action
fr_FR: Vous n'avez pas la permission d'effectuer cette action

en: You do not have permission to perform this action
fr_FR: Vous n'avez pas la permission d'effectuer cette action

en: You do not have permission to save settings.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de sauvegarder les paramètres.

en: You have not missed any chat requests.
fr_FR: Vous n'avez pas manqué de demande de chat.

en: You have not received any offline messages.
fr_FR: Vous n'avez pas reçu de message hors ligne.

en: You have set your status to offline. To view visitors and accept chats please set your status to online using the switch above.
fr_FR: Votre statut est hors ligne. Pour voir les visiteurs et accepter les chats, modifiez votre statut en En ligne en utilisant le bouton ci-dessus.

en: You may modify your chat box settings %s
fr_FR: Vous pouvez modifier les paramètres de votre fenêtre de chat %s

en: Your chat transcript from %1$s
fr_FR: Votre transcription de chat de%1$s

en: Your settings have been saved.
fr_FR: Vos paramètres ont été sauvegardés.

en: Your user role does not allow you to make yourself a chat agent.
fr_FR: Votre rôle en tant qu'utilisateur ne vous permet pas de vous déclarer vous-même agent.

en: active
fr_FR: actif

en: and
fr_FR: et

en: as there were no agents online
fr_FR: car il n'y avait pas d'agents en ligne

en: automatically transferring you to
fr_FR: vous transfère automatiquement à

en: beta
fr_FR: bêta

en: bold
fr_FR: gras

en: browsing
fr_FR: en cours de navigation

en: close
fr_FR: fermer

en: complete
fr_FR: terminé

en: days
fr_FR: jours

en: deleted
fr_FR: supprimé

en: department
fr_FR: département

en: element with
fr_FR: élément avec

en: has disconnected.
fr_FR: s'est déconnecté.

en: has ended the chat.
fr_FR: a terminé le chat.

en: has joined the chat.
fr_FR: a rejoint la discussion.

en: has joined.
fr_FR: à rejoint la discussion.

en: has left.
fr_FR: à quitté la discussion.

en: has transferred the chat.
fr_FR: a transféré le chat.

en: here
fr_FR: ici

en: is typing...
fr_FR: est en train d'écrire...

en: italics
fr_FR: italique

en: milliseconds
fr_FR: millisecondes

en: pending
fr_FR: en attente

en: preformatted
fr_FR: préformaté

en: rate us
fr_FR: évaluez-nous

en: requesting chat
fr_FR: demande de chat

en: selected department
fr_FR: département sélectionné

en: the next available department
fr_FR: le prochain département disponible

en: to
fr_FR: à

en: took too long to respond, we are transferring this chat to the next available agent.
fr_FR: a pris trop de temps pour répondre, nous transférons ce chat au prochain agent disponible.

en: type here...
fr_FR: écrire ici...

en: user
fr_FR: utilisateur

en: you are not a chat agent
fr_FR: vous n'êtes pas un agent de chat
