wplivechat - en to tr translation catalogue (735 entries)

en: Admin
tr: Yönetici

en: Admin has closed and ended the chat
tr: Yönetici sohbeti sonlandırdı ve kapattı

en: Accept Chat
tr: Sohbeti Kabul Et

en: Open Chat
tr: Sohbeti Aç

en: In progress with another agent
tr: Başka temsilciyle işlemde

en: Only chat agents can accept chats
tr: Sadece sohbet temsilcileri sohbetleri kabul edebilir

en: New
tr: Yeni

en: Returning
tr: Geri dönüyor

en: No agent was able to answer your chat request. Please try again.
tr: Hiçbir temsilci sohbet isteğinizi yanıtlayamadı. Lütfen tekrar deneyin.

en: End Chat
tr: Sohbeti Bitir

en: complete
tr: tamam

en: pending
tr: beklemede

en: active
tr: aktif

en: deleted
tr: silindi

en: browsing
tr: tarıyor

en: requesting chat
tr: sohbet isteniyor

en: Chat Ended - User still browsing
tr: Sohbet sonlandırıldı. Kullanıcı hala sitede

en: User is browsing but doesn't want to chat
tr: Kullanıcı sitede fakat sohbet etmek istemiyor

en: WP Live Chat by 3CX - Offline Message from
tr: 3CX WP Canlı Sohbet - Çevrimdışı Mesaj gönderen

en: Name
tr: İsim

en: Email
tr: Eposta

en: Message
tr: Mesaj

en: Via WP Live Chat by 3CX
tr: 3CX WP Canlı Sohbet Aracılığıyla

en: Error: Could not delete chat
tr: Hata: Sohbet silinemedi

en: Chat Deleted
tr: Sohbet Silindi

en: You do not have permission do perform this action
tr: Bu eylemi gerçekleştirme izniniz bulunmamaktadır

en: Are you sure you would like to delete this chat?
tr: Bu sohbeti silmek istediğinize emin misiniz?

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Date
tr: Tarih

en: Action
tr: Hareket

en: You have not missed any chat requests.
tr: Hiç sohbet isteği kaçırmadınız.

en: View Chat History
tr: Sohbet Geçmişini Gör

en: Download Chat History
tr: Sohbet geçmişini indir

en: Open chat window via
tr: Sohbet penceresini şununla aç

en: element with
tr: şununla eleman

en: Class
tr: Sınıf

en: Quick Responses
tr: Hızlı Yanıtlar

en: Quick Response
tr: Hızlı Yanıt

en: New Quick Response
tr: Yeni Hızlı Yanıt

en: Add New Quick Response
tr: Yeni Hızlı Yanıt Ekle

en: Edit Quick Response
tr: Hızlı Yanıt Düzenleyin

en: View Quick Responses
tr: Hızlı Yanıtları Gör

en: Search Quick Responses
tr: Hızlı Yanıtlar Ara

en: No Quick Responses found
tr: Hızlı Yanıt Bulunamadı

en: No Quick Responses found in the Trash
tr: Çöp Tenekesinde Hızlı Yanıtlar bulunamadı

en: Quick Responses for WP Live Chat by 3CX
tr: 3CX WP Canlı Sohbet için Hızlı Yanıtlar

en: Sort Order
tr: Siparişi Sırala

en: Title
tr: Başlık

en: Order
tr: Sipariş

en: Author
tr: Yazar

en: Press ENTER to send your message
tr: Mesajınızı göndermek için ENTER tuşuna basın

en: Assign Quick Response
tr: Hızlı Yanıt Belirleyin

en: Select
tr: Seç

en: What is this?
tr: Bu nedir?

en: Incoming chat from %s (%s) on %s
tr: %s tarihinde %s (%s) kişisinden gelen sohbet

en: %s (%s) wants to chat with you.
tr: %s (%s) sizinle sohbet etmek istiyor.

en: Log in: %s
tr: Giriş yap: %s

en: Status (Online)
tr: Durum (Çevrimiçi)

en: Online
tr: Çevrimiçi

en: Offline
tr: Çevrimdışı

en: Status (Offline)
tr: Durum (Çevrimdışı)

en: Chat Agent Online
tr: Sohbet Temsilcisi Çevrimiçi

en: Chat Agents Online
tr: Sohbet Temsilcileri Çevrimiçi

en: You have set your status to offline. To view visitors and accept chats please set your status to online using the switch above.
tr: Durumunuzu çevrimdışı olarak ayarladınız. Ziyaretçilerinizi görmek ve sohbetleri kabul edebilmek için, yukarıdaki anahtarı kullanarak durumunuzu çevrimiçi olarak değiştirin..

en: Encryption
tr: Şifreleme

en: Business Hours
tr: İş Saatleri

en: Initiate Chat
tr: Sohbet Başlat

en: Attempting to open the chat window... Please be patient.
tr: Sohbet penceresi açılıyor... Lütfen bekleyiniz.

en: You are not a chat agent. Please make yourself a chat agent before trying to chat to visitors
tr: Sohbet temsilcisi değilsiniz. Ziyaretçilerle sohbet edebilmek için kendinizi sohbet temsilcisi yapın

en: Chat Agent
tr: Sohbet Temsilcisi

en: Make this user a chat agent
tr: Bu kullanıcıyı sohbet temsilcisi yap

en: Your user role does not allow you to make yourself a chat agent.
tr: Kullanıcı durumunuz kendinizi sohbet temsilcisi olarak tanımlamanıza izin vermiyor.

en: Please contact the administrator of this website to change this.
tr: Bu bölümü değiştirmek için lütfen site yöneticisine danışınız.

en: This chat has already been answered by another agent.
tr: Bu sohbet daha önce başka bir temsilci tarafından cevaplandı.

en: Agent(s) online
tr: Temsilci(ler) çevrimiçi

en: Remove
tr: Kaldır

en: Typing...
tr: Yazıyor...

en: User Experience Ratings
tr: Kullanıcı Deneyimi Değerlendirmeleri

en: Agent Statistics
tr: Temsilci İstatistikleri

en: Satisfaction Rating
tr: Memnuniyet Değerlendirmesi

en: Rating Count
tr: Değerlendirme Sayısı

en: Good
tr: İyi

en: Bad
tr: Kötü

en: Reports
tr: Raporlar

en: Overview
tr: Genel bakış

en: Popular Pages
tr: Popüler Sayfalar

en: Total Agents
tr: Toplam Temsilciler

en: Total number of agents that used the live chat
tr: Canlı sohbet kullanmış bütün temsilcilerin sayısı

en: Total Chats
tr: Toplan Sohbetler

en: Total number of chats received
tr: Alınan toplam sohbetler

en: Total URLs
tr: Toplam URLler

en: Total number of URLs a chat was initiated on
tr: Bir sohbetin başlatıldığı toplam URL sayısı

en: Chats per day
tr: Günlük toplam sohbetler

en: Popular pages a chat was initiated on
tr: Sohbetlerin başlatıldığı popüler sayfalar

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Count
tr: Sayı

en: Enable Manual Chat Initiation:
tr: Manuel Sohbet Başlatmayı Etkinleştir:

en: Enabling this feature will allow agents to start a chat with website visitors. This feature increases server load while enabled.
tr: Bu özelliğin etkinleştirilmesi temsilcilerin web sitesi ziyaretçileriyle sohbete başlamasını sağlar. Bu özellik etkinleştirildiğinde sunucu yükünü arttırır.

en: This feature is only available when you select 3CX High Performance Cloud Servers in Advanced Features.
tr: Bu özellik yalnızca Gelişmiş Özellikler bölümündeki 3CX Yüksek Performanslı Bulut Sunucuları'nı seçtiğinizde kullanılabilir.

en: Thank you for inquiry. We will get back to you shortly
tr: Soru için teşekkür ederiz. Sizinle yakında iletişime geçeceğiz

en: The Live Chat box is currently disabled on your website due to:
tr: Canlı Sohbet kutusu web sitenizde şu anda devre dışıdır, sebebi:

en: Business Hours Settings
tr: İş Saati Ayarları

en: Edit Profile
tr: Profili Düzenle

en: Drag Files Here
tr: Dosyaları Buraya Sürükle

en: Delete
tr: Sil

en: Send...
tr: Gönder...

en: Play voice note
tr: Sesli notu oynat

en: Save...
tr: Kaydet...

en: is typing...
tr: yazıyor...

en: There are no visitors on your site at the moment
tr: Şu an sitenizde ziyaretçi bulunmamaktadır

en: Connection to the server lost, reconnecting...
tr: Sunucu bağlantısı kaybedildi, yeniden bağlanılıyor...

en: Agent offline - not accepting chats
tr: Temsilci çevrimdışı - sohbet kabul edemiyor

en: Minimize Chat
tr: Sohbeti Küçült

en: An error has occured while fetching the news feed.
tr: Haber beslemesi alınırken bir hata oluştu.

en: Default
tr: Varsayılan

en: You do not have permission to perform this action
tr: Bu eylemi gerçekleştirmek için izniniz bulunmuyor

en: Gutenberg Blocks
tr: Gutenberg Blokları

en: Enable Gutenberg Blocks
tr: Gutenberg Bloklarını Etkinleştir

en: Block size
tr: Blok boyutu

en: Set block logo
tr: Blok logosunu ayarla

en: Text in block
tr: Bloktaki metin

en: Use icon
tr: Simge kullan

en: Icon in block
tr: Bloktaki simge

en: Preview block
tr: Bloğu önizle

en: Custom HTML Template
tr: Özel HTML Şablonu

en: Displays the chosen logo
tr: Seçilen logoyu gösterir

en: Displays the chosen custom text
tr: Seçilen özel metni gösterir

en: Displays the chosen icon
tr: Seçilen simgeyi gösterir

en: Type here
tr: Buraya yazın

en: Live Chat
tr: Canlı Sohbet

en: Dashboard
tr: Kontrol Panosu

en: Hi %s! Current activity: %s Active Visitor(s) and %s Active Agent(s).
tr: Merhaba %s! Güncel aktivite: %s Aktif Ziyaretçi ve %s Aktif Temsilci.

en: Chats
tr: Sohbetler

en: Missed
tr: Cevapsız

en: History
tr: Geçmiş

en: Offline Messages
tr: Çevrimdışı Mesajları

en: Tools
tr: Araçlar

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Engaged
tr: Meşgul

en: Total
tr: Toplam

en: Today
tr: Bugün

en: Last 30 days
tr: Son 30 gün

en: Last 60 days
tr: Son 60 gün

en: Last 90 days
tr: Son 90 gün

en: Latest News
tr: Yeni Haberler

en: Please Confirm
tr: Lütfen onaylayın

en: Are you sure?
tr: Emin misiniz?

en: Cancel
tr: İptal

en: Confirm
tr: Onayla

en: User is browsing
tr: Kullanıcı arıyor

en: System notification
tr: Sistem bildirimi

en: has joined the chat.
tr: sohbete katıldı.

en: General Settings
tr: Genel Ayarlar

en: Chat Box
tr: Sohbet Kutusu

en: Styling
tr: Stil

en: Agents
tr: Temsilciler

en: Blocked Visitors
tr: Engellenmiş Ziyaretçiler

en: Chat enabled
tr: Sohbet Seçilebilir

en: Required Chat Box Fields
tr: Zorunlu Sohbet Kutusu Alanları

en: Set default fields that will be displayed when users starting a chat
tr: Kullanıcılar sohbete başladığında ayarlı varsayılan alanlar gösterilecektir

en: Name and email
tr: İsim ve e-posta

en: No fields
tr: Alan yok

en: Default visitor name
tr: Varsayılan ziyaretçi adı

en: This name will be displayed for all not logged in visitors
tr: Ziyaretçilerde oturum açmamış herkes için bu ad gösterilecektir

en: Guest
tr: Misafir

en: Input Field Replacement Text
tr: Veri Alanı Değiştirme Metni

en: This is the text that will show in place of the Name And Email fields
tr: Bu metin İsim ve Eposta alanları yerini alacak metindir

en: Enable On Mobile Devices
tr: Mobil Cihazlarda İzin Ver

en: Disabling this will mean that the Chat Box will not be displayed on mobile devices. (Smartphones and Tablets)
tr: Bunu etkisizleştirmek Sohbet Kutusunun mobil cihazlarda gösterilmesini durduracaktır. (Akıllı telefon ve Tabletler)

en: Play a sound when there is a new visitor
tr: Yeni bir ziyaretçi alındığında ses çal

en: Disable this to mute the sound that is played when a new visitor arrives
tr: Yeni ziyaretçi geldiğinde çalınan sesi kapatmak için bunu devre dışı bırak

en: Play a sound when a new message is received
tr: Yeni bir mesaj alındığında ses çal

en: Disable this to mute the sound that is played when a new chat message is received
tr: Yeni mesaj alındığında çalan sesi susturmak için bu seçeneği kapatın

en: Enable Font Awesome set
tr: Font Awesome setini etkinleştir

en: Disable this if you have Font Awesome set included with your theme
tr: Temanızda bulunan Font Awesome setine sahipseniz bunu devre dışı bırak

en: Enable chat dashboard and notifications on all admin pages
tr: Tüm yönetici sayfalarında sohbet kontrol panelini ve bildirimleri etkinleştir

en: This will load the chat dashboard on every admin page.
tr: Bu işlem sohbet kontrol panelini her yönetici sayfasına yükleyecektir.

en: Delete database entries on uninstall
tr: Kaldırmada veri tabanı girişlerini sil

en: This will delete all WP Live Chat by 3CX related database entries such as options and chats on uninstall.
tr: Bu işlem, kaldırmada seçenekler ve sohbetler gibi 3CX Canlı Sohbet ile ilgili tüm veri tabanı girişlerini silecektir.

en: Agents can set their online status
tr: Temsilciler çevrimiçi durumlarını ayarlayabilir

en: Checking this will allow you to change your status to Online or Offline on the Live Chat page.
tr: Bunu seçmek size Canlı Sohbet sayfasında durumunuzu Çevrimiçi ya da Çevrimdışı olarak değiştirme seçeneği verir.

en: If this option is disabled, agents will be always automatically online.
tr: Bu seçenek devre dışı bırakılırsa, temsilciler daima otomatik olarak çevrimiçi olacaktır.

en: Exclude chat from 'Home' page:
tr: 'Anasayfa'dan sohbeti çıkar:

en: Leaving this unchecked will allow the chat window to display on your home page.
tr: Bunun işaretinin kaldırılmış olarak bırakılması, sohbet penceresinin anasayfanızda gösterilmesini sağlar.

en: Exclude chat from 'Archive' pages:
tr: Sohbeti 'Arşiv' sayfalarından kaldırın:

en: Leaving this unchecked will allow the chat window to display on your archive pages.
tr: Bunun işaretinin kaldırılmış olarak bırakılması, sohbet penceresinin arşiv sayfalarınızda gösterilmesini sağlar.

en: Include chat window on the following pages:
tr: Aşağıdaki sayfalarda sohbet penceresini dahil et:

en: Show the chat window on the following pages. Leave blank to show on all. (Use comma-separated Page ID's)
tr: Aşağıdaki sayfalarda sohbet penceresini göster. Hepsinde göstermek için boş bırak. (Sayfa ID'lerini ayırmak için virgül kullan)

en: Exclude chat window on the following pages:
tr: Sohbet penceresini aşağıdaki sayfalardan çıkar:

en: Do not show the chat window on the following pages. Leave blank to show on all. (Use comma-separated Page ID's)
tr: Aşağıdaki sayfalarda sohbet penceresini gösterme. Hepsinde göstermek için boş bırak. (Sayfa ID'lerini ayrımak için virgül kullan)

en: Exclude chat window on selected post types
tr: Sohbet penceresini seçilen gönderi türlerinden çıkar

en: Do not show the chat window on the following post types pages.
tr: Sohbet penceresini aşağıdaki gönderi türü sayfalarında gösterme.

en: No post types found.
tr: Gönderi türü bulunamadı.

en: Allow WP users to self-assign as a chat agent
tr: WP kullanıcıların kendilerini sohbet temsilcisi olarak atamasına izin ver

en: Checking this will allow any of your users to make themselves a chat agent when editing their profile.
tr: Bunu işaretlediğinizde kullanıcılar profillerini düzenlediklerinde kendilerini sohbet temsilcisi olarak atayabilirler.

en: Order by
tr: Sırala

en: Number
tr: Sayı

en: Sort
tr: Sırala

en: Descending
tr: Azalan

en: Ascending
tr: Artan

en: here
tr: burada

en: Voice Notes
tr: Sesli Notlar

en: Enable Voice Notes on admin side
tr: Yönetici tarafında Sesli Notları etkinleştir

en: Enabling this will allow you to record the voice during the chat and send it to visitor once you hold on CTRL + SPACEBAR in main chat window
tr: Bunun etkinleştirilmesi sohbet sırasında sesi kaydetmenizi ve ana sohbet penceresinde CTRL + BOŞLUK tuşunu basılı tutarak ziyaretçiye göndermenizi sağlar

en: Enable Voice Notes on visitor side
tr: Ziyaretçi tarafında Sesli Notları etkinleştir

en: Enabling this will allow the visitors to record the voice during the chat and send it to agent once they hold on CTRL + SPACEBAR
tr: Bunun etkinleştirilmesi ziyaretçilerin sohbet sırasında sesi kaydetmesini ve CTRL + BOŞLUK tuşunu basılı tutarak temsilciye göndermesini sağlar

en: Chat Box Settings
tr: Sohbet Kutusu Ayarları

en: Alignment
tr: Hizalama

en: Bottom left
tr: Sol alt

en: Bottom right
tr: Sağ alt

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Expand the chat box automatically (prompts the user to enter their name and email address).
tr: Sohbet kutusunu otomatik olarak genişlet (kullanıcıların isim ve epostalarını girmelerini teşvik eder).

en: Display for chat message:
tr: Sohbet mesajı için göster:

en: Display typing indicator
tr: Yazıyor uyarısını göster

en: Display the 'typing...' animation in the chat window as soon as an agent or visitor is typing.
tr: Temsilci ya da ziyaretçi yazmaya başlar başlamaz, sohbet  penceresinde 'yazıyor' animasyonunu gösterin.

en: Chat box for logged in users only:
tr: Yalnızca oturum açmış kullanıcılar için sohbet kutusu:

en: By checking this, only users that are logged in will be able to chat with you.
tr: Bunu işaretlerseniz sadece giriş yapmış kullanıcılar sizinle sohbet edebilir.

en: Use Logged In User Details
tr: Giriş Yapan Kullanıcı Bilgilerini Kullan

en: A user's Name and Email Address will be used by default if they are logged in.
tr: Kullanıcı Adı ve Eposta Adresi giriş yaptıklarında varsayılan olarak kullanılacaktır.

en: Display a timestamp in the chat window:
tr: Sohbet penceresinde bir zaman damgası göster:

en: Time
tr: Zaman

en: Redirect to “Thank You” page on chat end:
tr: Sohbet sonunda "Teşekkürler" sayfasına yönlendir:

en: By checking this, users will be redirected to your thank you page when a chat is completed.
tr: Bunu kontrol ederek kullanıcılar, bir sohbet tamamlandığında teşekkürler sayfanıza yönlendirilecektir.

en: Thank You Page URL
tr: Teşekkürler Sayfası URL'si

en: Disable Emojis
tr: Emojileri Devre Dışı Bırak

en: User / Agent name
tr: Kullanıcı / Temsilci adı

en: Use WordPress name
tr: WordPress adını kullan

en: Note: 'Name' field will be ignored
tr: Not: 'Name' alanı yoksayılacak

en: Incoming chat ring tone
tr: Gelen sohbet zil sesi

en: Incoming message tone
tr: Gelen mesaj tonu

en: Icon
tr: Simge

en: Upload Icon
tr: Simge Yükle

en: Select Default Icon
tr: Varsayılan Simge Seç

en: Recommended Size 50px x 50px
tr: Önerilen Ölçü 50px x 50px

en: Picture
tr: Fotoğraf

en: Upload Image
tr: Fotoğraf Yükle

en: Remove Image
tr: Fotoğraf Kaldır

en: Recommended Size 60px x 60px
tr: Önerilen Boyut 60px x 60px

en: Upload Logo
tr: Logo Yükle

en: Remove Logo
tr: Logo Kaldır

en: Recommended Size 250px x 40px
tr: Önerilen Ölçü 250px x 40px

en: Chat button delayed startup (seconds)
tr: Sohbet butonu gecikmiş başlama (saniye)

en: How long to delay showing the Live Chat button on a page
tr: Bir sayfada Canlı Sohbet butonunun gösterimi ne kadar gecikebilir

en: Chat notifications
tr: Sohbet Bildirimleri

en: Alert me via email as soon as someone wants to chat (while online only)
tr: Birisi sohbet etmek istediğinde beni eposta ile hemen uyar (sadece çevrimiçiyken)

en: User Experience
tr: Kullanıcı Deneyimi

en: Share files
tr: Dosyaları paylaş

en: Adds file sharing to your chat box!
tr: Sohbet kutunuza dosya paylaşımı ekler!

en: Visitor experience ratings
tr: Ziyaretçi deneyimi puanları

en: Allows users to rate the chat experience with an agent.
tr: Kullanıcıların temsilci ile yaptıkları sohbet deneyimini puanlamalarını sağlar.

en: Social
tr: Sosyal

en: Link your Facebook page here. Leave blank to hide
tr: Facebook sayfanızı buraya bağlayın. Gizlemek için boş bırakın

en: Link your Twitter page here. Leave blank to hide
tr: Twitter sayfanızı buraya bağlayın. Gizlemek için boş bırakın

en: Disable offline messages
tr: Çevrimdışı mesajları devre dışı bırak

en: The chat window will be hidden when it is offline. Users will not be able to send offline messages to you
tr: Sohbet penceresi çevrimdışıyken gizlenecektir. Kullanıcılar size çevrimdışı mesaj gönderemeyecek

en: Offline Form Title
tr: Çevrimdışı Form Başlığı

en: Offline form initial message
tr: Çevrimdışı form başlangıç mesajı

en: Offline form message on send
tr: Çevrimdışı form mesajı gönderimde

en: Offline form finish message
tr: Çevrimdışı form bitirme mesajı

en: Offline Button Text
tr: Çevrimdışı Buton Metni

en: Offline Send Button Text
tr: Çevrimdışı Gönder Butonu Metni

en: Email settings
tr: E-posta ayarları

en: Send to agent(s)
tr: Temsilci(ler)e gönder

en: Email address where offline messages are delivered to. Use comma separated email addresses to send to more than one email address
tr: Çevrimdışı mesajların gönderildiği e-posta adresi. Birden fazla e-posta adresine göndermek için virgülle ayrılmış e-posta adresleri kullanın

en: Subject
tr: Konu

en: User name will be appended to the end of the subject.
tr: Kullanıcı adı, konunun sonuna eklenecektir.

en: Auto-respond to visitor
tr: Ziyaretçiye otomatik yanıt

en: Send your visitors an email as soon as they send you an offline message
tr: Ziyaretçileriniz size çevrimdışı bir mesaj gönderdiğinde onlara bir e-posta gönderin

en: Auto-responder 'From' name
tr: Otomatik yanıtlayıcı 'Gönderen' adı

en: Auto-responder 'From' email
tr: Otomatik yanıtlayıcı 'Gönderen' e-posta

en: Auto-responder subject
tr: Otomatik yanıtlayıcı konusu

en: Auto-responder body
tr: Otomatik yanıtlayıcı gövdesi

en: HTML and the following shortcodes can be used
tr: HTML ve aşağıdaki kısa kodlar kullanılabilir

en: User's name
tr: Kullanıcı adı

en: User's email address
tr: Eposta Adresi

en: Color scheme
tr: Renk düzeni

en: Custom Scheme
tr: Özel Düzen

en: Palette Color 1
tr: Renk Paleti 1

en: Palette Color 2
tr: Renk Paleti 2

en: Palette Color 3
tr: Renk Paleti 3

en: Palette Color 4
tr: Renk Paleti 4

en: Chat background
tr: Sohbet arkaplanı

en: Cloudy
tr: Bulutlu

en: Geometry
tr: Geometri

en: Tech
tr: Teknoloji

en: None
tr: Hiçbiri

en: Use localization plugin
tr: Lokalizasyon eklentisi kullan

en: Enable this if you are using a localization plugin. Should you wish to change the below strings with this option enabled, please visit %sthe documentation%s
tr: Lokalizasyon eklentisi kullanıyorsanız bunu etkinleştirin. Bu seçenek etkinleştirilmiş halde aşağıdaki dizileri değiştirmek isterseniz lütfen %sdokümentasyonunu%s ziyaret edin

en: Chat box title
tr: Sohbet kutusu başlığı

en: Chat box sub-title
tr: Sohbet kutusu alt başlığı

en: Chat box intro
tr: Sohbet kutusu girişi

en: Start chat button label
tr: Sohbet butonu etiketini başlat

en: Start chat status message
tr: Sohbet durumu mesajını başlat

en: Re-activate chat message
tr: Sohbet mesajını yeniden etkinleştir

en: Welcome message
tr: Hoş geldiniz mesajı

en: This text is shown as soon as a user starts a chat and waits for an agent to join
tr: Bir kullanıcı sohbete başladığında ve bir temsilcinin katılmasını beklediğinde bu metin gösterilir

en: Agent no answer message
tr: Temsilci yanıt yok mesajı

en: This text is shown to the user when an agent has failed to answer a chat
tr: Bir temsilci sohbeti yanıtlayamadığında kullanıcıya bu metin gösterilir

en: Other text
tr: Diğer Metin

en: The chat has been ended by the agent.
tr: Sohbet temsilci tarafından sona erdirildi.

en: Chat box animation
tr: Sohbet kutusu animasyonu

en: Slide Up
tr: Sunum Üst

en: Slide From The Side
tr: Sunum yandan

en: Fade In
tr: Solma

en: No Animation
tr: Animasyon Yok

en: Auto-response to first message
tr: İlk mesaja otomatik yanıt

en: This message will be sent automatically after the first message is sent from the user side. Leave empty to disable.
tr: Kullanıcı tarafından ilk mesaj gönderildikten sonra, bu mesaj otomatik olarak gönderilecektir. Devre dışı yapmak için boş bırakın.

en: Chat Agents
tr: Sohbet Temsilcileri

en: Logged In
tr: Giriş Yapıldı

en: Add New Agent
tr: Yeni Temsilci Ekle

en: Administrator
tr: Yönetici

en: Editor
tr: Editör

en: Add Agent
tr: Temsilci Ekle

en: Should you wish to add a user that has a role less than 'Author', please go to the %s page, select the relevant user, click Edit and scroll to the bottom of the page and enable the 'Chat Agent' checkbox.
tr: 'Yazar'dan daha az role sahip bir kullanıcı eklemek isterseniz lütfen %s sayfasına gidip ilgili kullanıcıyı seçin, Düzenle'ye tıklayın ve sayfanın altına gelerek 'Sohbet Temsilcisi' onay kutusunu etkinleştirin.

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: If there are no chat agents online, the chat will show as offline
tr: Eğer çevrimiçi sohbet temsilcisi yoksa, sohbet çevrimdışı olarak görünecektir

en: Blocked Visitors / IP Addresses
tr: Engellenmiş Ziyaretçiler / IP Adresleri

en: Enter each IP Address you would like to block on a new line
tr: Her seferinde yeni bir satırda engellemek istediğiniz IP adresini Girin

en: Blocking a user's IP Address here will hide the chat window from them, preventing them from chatting with you. Each IP Address must be on a new line
tr: Burada bir kullanıcının IP adresi engellendiğinde sohbet penceresi onlardan gizlenir, bu onların sizinle sohbet etmelerini engeller. Her IP Adresi yeni bir satırda olmalıdır

en: Enable Business Hours
tr: İş Saatlerini Etkinleştir

en: Between
tr: Arasında

en: and
tr: ve

en: Current Site Time
tr: Güncel Site Saati

en: Chat Encryption
tr: Sohbet Şifreleme

en: Enable Encryption
tr: Şifrelemeyi Etkinleştir

en: All messages will be encrypted when being sent to and from the user and agent.
tr: Kullanıcı ve temsilcinin birbirine gönderip aldığı mesajların hepsi şifrelenecektir.

en: Once enabled, all messages sent will be encrypted. This cannot be undone.
tr: Aktif edildiğinde tüm mesaj şifrelenecektir. Bu süreç geri alınamaz.

en: Save Settings
tr: Ayarları Kaydet

en: WP Live Chat by 3CX - User Fields
tr: 3CX WP Canlı Sohbet - Kullanıcı Alanları

en: User tagline
tr: Kullanıcı reklam sloganı

en: This will show up at the top of the chatbox - Leave blank to disable.
tr: Sohbet kutusunun üstünde görünecektir - Devre dışı yapmak için boş bırakın.

en: Add New
tr: Yeni Ekle

en: Custom Fields
tr: Özel Alanlar

en: Type
tr: Tür

en: Content
tr: İçerik

en: Status
tr: Durum

en: Active
tr: Aktif

en: Inactive
tr: İnaktif

en: Edit
tr: Düzenle

en: Create your first custom field
tr: İlk özel alanınızı oluşturun

en: Create a Custom Field
tr: Özel Alan Oluştur

en: Field Name
tr: Alan Adı

en: Field Type
tr: Alan Türü

en: Text
tr: Metin

en: Drop Down
tr: Açılır

en: Default Field Value
tr: Varsayılan Alan Değeri

en: Drop Down Contents
tr: Açılır İçerikler

en: Enter each option on a new line
tr: Her seçeneği yeni bir satıra girin

en: Create Custom Field
tr: Özel Alan Oluştur

en: Edit a Custom Field
tr: Özel Alanı Düzenle

en: Update Custom Field
tr: Özel Alanı Güncelle

en: Custom Field Not Found
tr: Özel Alan Bulunamadı

en: Back
tr: Geri

en: Are you sure you want to delete this custom field?
tr: Bu özel alanı silmek istediğinize emin misiniz?

en: Text Field
tr: Metin Alanı

en: Dropdown
tr: Açılır

en: Custom Field Data
tr: Özel Alan Verileri

en: Triggers
tr: Başlatıcılar

en: Trigger Name
tr: Başlatıcı Adı

en: Trigger Type
tr: Başlatıcı Türü

en: Page Trigger
tr: Sayfa Başlatıcı

en: Time Trigger
tr: Süre Başlatıcı

en: Scroll Trigger
tr: Kaydırma Başlatıcı

en: Page Leave Trigger
tr: Sayfadan Ayrılma Başlatıcı

en: Note: When using page trigger with a the basic theme, no hovercard is shown by default. We suggest using the time trigger for this instead.
tr: Not: Temel temayla sayfa başlatıcı kullanıldığında, hovercard varsayılan olarak gösterilmez. Bunun yerine süre başlatıcının kullanılmasını öneririz.

en: Page ID
tr: Sayfa Kimliği

en: Note: Leave empty for 'all' pages
tr: Not: 'Tüm' sayfalar için boş bırakın

en: Show After
tr: Sonra Göster

en: Seconds
tr: Saniye

en: Show After Scrolled
tr: Kaydırıldıktan Sonra Göster

en: (%) Percent of page height
tr: Sayfa yüksekliği yüzdesi (%)

en: Content Replacement
tr: İçerik Değiştirme

en: Replace Content
tr: İçeriği Değiştir

en: Enable Trigger
tr: Başlatıcıyı Etkinleştir

en: Close
tr: Kapat

en: Please review your submission
tr: Lütfen gönderiminizi değerlendirin

en: Trigger has been edited.
tr: Başlatıcı düzenlendi.

en: Conflict with page
tr: Sayfa ile çakışma

en: Trigger ID:
tr: Başlatıcı kimliği:

en: It is possible that this trigger may override another trigger, or be overridden by another trigger.
tr: Bu başlatıcının başka bir başlatıcıyı geçersiz kılması veya başka bir başlatıcı tarafından geçersiz kılınması mümkündür.

en: Page
tr: Sayfa

en: All
tr: Tümü

en: Click to change trigger status
tr: Başlatıcı durumunu değiştirmek için tıkla

en: No Triggers Found...
tr: Başlatıcı Bulunamadı...

en: Are you sure you would like to delete trigger
tr: Başlatıcıyı silmek istediğinizden emin misiniz

en: No Department
tr: Departman yok

en: Chat Department
tr: Sohbet Departmanı

en: Departments
tr: Departmanlar

en: Department Settings
tr: Departman Ayarları

en: No Departments Found...
tr: Departman Bulunamadı...

en: Department Name
tr: Departman Adı

en: Department has been edited.
tr: Departman düzenlendi.

en: Are you sure you would like to delete department
tr: Departmanı silmek istediğinize emin misiniz

en: Default Department
tr: Varsayılan Departman

en: Default department a new chat is assigned to
tr: Varsayılan departman yeni bir sohbet şuna atandı

en: Create or Edit Departments
tr: Departman Oluştur veya Düzenle

en: User Department Selection
tr: Kullanıcı Departman Seçimi

en: Allow user to select a department before starting a chat?
tr: Sohbet başlamadan önce kullanıcının bir departman seçmesine izin verilsin mi?

en: Note: Chats will be transferred in the event that agents are not available within the selected department
tr: Not: Temsilcilerin seçili departmanda müsait olmaması halinde sohbetler yönlendirilir

en: Create departments %s.
tr: %s departman oluşturun.

en: Department you have been assigned to as an agent
tr: Temsilci olarak atandığınız departman

en: Department
tr: Departman

en: Select Department
tr: Departman Seç

en: ROI Goals
tr: ROI Hedefleri

en: View Reports
tr: Raporları Görüntüle

en: Value
tr: Değer

en: No ROI Goals Found...
tr: ROI Hedefi Bulunamadı...

en: Goal Name
tr: Hedef Adı

en: Goal Overview
tr: Hedefe Genel Bakış

en: Goal Page
tr: Hedef Sayfası

en: Goal Value
tr: Hedef Değeri

en: Goal has been edited.
tr: Hedef düzenlendi.

en: Are you sure you would like to delete goal
tr: Hedefi silmek istediğinizden emin misiniz

en: ROI Reports
tr: ROI Raporları

en: Goal Statistics
tr: Hedef İstatistikleri

en: No Goals Found
tr: Hedef Bulunamadı

en: Last 30 Days
tr: Son 30 Gün

en: Last 15 Days
tr: Son 15 Gün

en: Last 7 Days
tr: Son 1 Hafta

en: Last 24 Hours
tr: Son 24 Saat

en: Value Per Conversion
tr: Konuşma Başına Değer

en: Total Value
tr: Toplam Değer

en: Total Conversions
tr: Toplam Konuşmalar

en: Value By Date
tr: Tarihe Göre Değer

en: Value By Agent
tr: Temsilciye Göre Değer

en: No data available yet...
tr: Henüz veri yok...

en: Transfer
tr: Yönlendir

en: Transfer Chat
tr: Sohbet Yönlendir

en: Would you like to transfer this chat to
tr: Bu sohbeti şuna yönlendirmek ister miydiniz

en: Agent
tr: Temsilci

en: Please select an agent to transfer to
tr: Lütfen yönlendirilecek bir temsilci seçin

en: Please select a department to transfer to
tr: Lütfen yönlendirilecek bir departman seçin

en: No Agent
tr: Temsilci Yok

en: You
tr: Siz

en: Checking if agent is online
tr: Temsilcinin çevrimiçi olup olmadığı kontrol ediliyor

en: Agent is not online, transfer cannot be made
tr: Temsilci çevrimiçi değil, yönlendirme yapılamıyor

en: Checking if agents in department are online
tr: Temsilcilerin çevrimiçi olup olmadığı kontrol ediliyor

en: No agent within the department are available to accept the transfer, transfer cannot be made
tr: Departman içinde yönlendirmeye uygun temsilci temsilci yok, yönlendirme yapılamıyor

en: Agent(s) available, safe to transfer
tr: Temsilci(ler) müsait, yönlendirilmeye uygun

en: Transfer Complete. Closing Window...
tr: Yönlendirme tamamlandı. Pencere kapatılıyor...

en: Transfer Failed. Please try again later...
tr: Yönlendirme başarısız oldu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin...

en: Transfer for
tr: Şunun için yönlendirme

en: Accept Transfer
tr: Yönlendirmeyi Kabul Et

en: Department took too long to respond, we are transferring this chat to the next available agent.
tr: Departmanın yanıt vermesi çok uzun sürdü, bu sohbeti bir sonraki müsait temsilciye yönlendiriyoruz.

en: took too long to respond, we are transferring this chat to the next available agent.
tr: yanıt vermesi çok uzun sürdü, bu sohbeti bir sonraki müsait temsilciye yönlendiriyoruz.

en: has transferred the chat.
tr: sohbeti yönlendirdi.

en: User received this message
tr: Kullanıcı bu mesajı almıştır

en: No agents available in
tr: Müsait temsilci yok

en: selected department
tr: seçilen departman

en: automatically transferring you to
tr: sizi otomatik olarak şuna yönlendiriyor

en: the next available department
tr: sonraki müsait departman

en: User has been transferred from
tr: Kullanıcı şundan yönlendirildi

en: department
tr: departman

en: to
tr: şuna

en: as there were no agents online
tr: çevrimiçi temsilci bulunmadığı için

en: Advanced Features
tr: Gelişmiş Özellikler

en: Chat Server
tr: Sohbet Sunucusu

en: Select your chat server
tr: Sohbet sunucunuzu seçin

en: Choose between 3CX servers or your Wordpress server for chat delivery
tr: Sohbet dağıtımı için 3CX sunucuları ile Wordpress sunucunuz arasında seçim yapın

en: 3CX Servers are high performance secure instances hosted on Google Cloud and are completely free to use. 3CX Servers don't log or store messages. Messages are simply forwarded between users and agents. Chat sessions are stored on your Wordpress database only.
tr: 3CX Sunucular, Google Bulut'ta barındırılan yüksek performanslı ve güvenli örneklerdir ve kullanımları tamamen ücretsizdir. 3CX Sunucular mesajların günlük kaydını tutmaz ya da mesajları depolamaz. Mesajlar, temel olarak kullanıcılar ve temsilciler arasında yönlendirilir. Sohbet oturumları yalnızca Wordpress veri tabanınızda depolanır.

en: Using your own Wordpress server as a chat relay may cause performance slowdowns to your website, especially on shared hosts. Due to HTTP long poll mechanism, messages and events could be slightly delayed.
tr: Kendi Wordpress sunucunuzun bir sohbet rölesi gibi kullanılması, özellikle paylaşılan hostlarda web sitenizde performans yavaşlamalarına neden olabilir. HTTP uzun anket mekanizmasına bağlı olarak mesajlar ve etkinlikler bir miktar gecikebilir.

en: Chat server token
tr: Sohbet sunucu tokenı

en: Security token for accessing chats on the node server. Changing this will close your currently active chat sessions.
tr: Düğüm sunucu üzerinden sohbetlere erişim için güvenlik tokenı. Bunun değiştirilmesi şu anda aktif olan sohbet oturumlarınızı kapatacaktır.

en: Generate New
tr: Yeni Oluştur

en: Enable typing preview
tr: Yazma ön izlemesini etkinleştir

en: This option enables the typing preview, which means agents will be able to see what the user is typing in realtime.
tr: Bu seçenek temsilcilerin, kullanıcının gerçek zamanda ne yazdığını görmesi anlamına gelen yazma ön izlemesini etkinleştirir.

en: Typing preview is not available when GDPR is enabled
tr: GDPR etkinleştirildiğinde yazma ön izlemesi kullanılamaz

en: Number of chat rings
tr: Alınan sohbet çalma sayısı

en: Limit the amount of time the new chat ringer will play
tr: Yeni sohbet zil devresinin çalacağı süre miktarını sınırla

en: Chat Data
tr: Sohbet Verileri

en: Chat Settings
tr: Sohbet Ayarları

en: Export Settings
tr: Dışa Aktarım Ayarları

en: Import Settings
tr: İçe Aktarım Ayarları

en: Chat History
tr: Sohbet Geçmişi

en: Export History
tr: Dışa Aktarım Geçmişi

en: Chat Ratings
tr: Sohbet Puanları

en: Export Ratings
tr: Dışa Aktarım Puanları

en: Export Offline Messages
tr: Dışa Aktarım Çevrimdışı Mesajları

en: CSV File
tr: CSV Dosyası

en: Please note: Import CSV must have been exported using the Export tool
tr: Lütfen dikkat: İçe Aktarım CSV'si, Dışa Aktarım aracını kullanılarak dışa aktarılmalıydı

en: Import
tr: İçe Aktarım

en: This cannot be undone
tr: Bu işlem geri alınamaz

en: Import Failed - Could Not Process File
tr: İçe Aktarım Başarısız - Dosya İşlenemiyor

en: Import Failed - Could Not Find File
tr: İçe Aktarım Başarısız - Dosya Bulunamıyor

en: Import Complete
tr: İçe Aktarım Tamamlandı

en: Thank you, all settings have been updated
tr: Teşekkürler, tüm ayarlarınız güncellendi

en: Action not set
tr: Eylem ayarlanmadı

en: IP Address not recorded
tr: IP Adresi kayıt edilmedi

en: Upload error
tr: Yükleme hatası

en: Security Violation - File unsafe
tr: Güvenlik İhlali - Dosya güvenli değil

en: To make use of the REST API, please ensure you are using a version of WordPress with the REST API included.
tr: REST API'den faydalanmak için lütfen dahil olan REST API'li WordPress'in bir versiyonunu kullandığınızdan emin olun.

en: Alternatively, please install the official Rest API plugin from WordPress.
tr: Alternatif olarak lütfen WordPress'ten resmi Rest API eklentisini yükleyin.

en: Secret Token
tr: Gizli Token

en: No secret token found
tr: Gizli token bulunamadı

en: Call To Action Animation
tr: Eyleme Çağrı Animasyonu

en: Enable privacy controls
tr: Gizlilik kontrollerini etkinleştir

en: Disabling will disable all GDPR related options, this is not advised.
tr: Devre dışı bırakmak tüm GDPR ile ilgili seçeneklerini devre dışı bırakacaktır, bu tavsiye edilmez.

en: Importance of GDPR Compliance
tr: GDPR Uyumluluğunun Önemi

en: Organization name
tr: Kuruluş adı

en: Data retention purpose
tr: Veri saklama amacı

en: Chat/Support
tr: Sohbet/Destek

en: Data retention period
tr: Veri saklama dönemi

en: days
tr: gün

en: GDPR notice to visitors
tr: Ziyaretçilere GDPR bildirimi

en: Users will be asked to accept the notice shown here, in the form of a check box.
tr: Kullanıcılardan kontrol kutusu şeklinde burada gösterilen bildirimi kabul etmesi istenecektir.

en: GDPR Control
tr: GDPR Kontrolü

en: Search is performed on chat sessions, messages, and offline messages. Data will also be deleted automatically per your retention policy.
tr: Arama sohbet oturumlarında, mesajlarında ve çevrimdışı mesajlarda gerçekleştirilir. Veriler de saklama politikanıza göre otomatik olarak silinecektir.

en: Name, Email, Message
tr: Adı, E-posta, Mesaj

en: Search
tr: Arama

en: Search Results in %%TABLE%%
tr: Arama Sonuçları: %%TABLE%%

en: Delete Chat (%%CID%%)
tr: Sohbeti Sil (%%CID%%)

en: Download Chat (%%CID%%)
tr: Sohbeti İndir (%%CID%%)

en: Chat ID
tr: Sohbet ID

en: Please perform a search using the input field above
tr: Lütfen yukarıdaki giriş alanını kullanarak bir arama gerçekleştirin

en: Data Deleted
tr: Veriler Silindi

en: I agree for my personal data to be processed and for the use of cookies in order to engage in a chat processed by %%COMPANY%%, for the purpose of %%PURPOSE%%, for the time of %%PERIOD%% day(s) as per the GDPR.
tr: GDPR başına %%PERIOD%% günlüğüne %%PURPOSE%% amacıyla %%COMPANY%% tarafından işlenen bir sohbete katılmak üzere kişisel verilerimin işlenmesini ve çerezlerin kullanımını kabul ediyorum.

en: Privacy Policy
tr: Gizlilik Politikası

en: We use WP Live Chat by 3CX as our live chat platform. By clicking below to submit this form, you acknowledge that the information you provide now and during the chat will be transferred to WP Live Chat by 3CX for processing in accordance with their %%POLICY_LINK%%.
tr: 3CX WP Canlı Sohbet'i canlı sohbet platformumuz olarak kullanmaktayız. Bu formu göndermek için aşağıya tıklayarak %%POLICY_LINK%% politikalarına uygun olarak işlenmesi için 3CX WP Canlı Sohbet'e şu anda ve sohbet boyunca sağladığınız bilgileri doğrulamaktasınız.

en: Please note as per the GDPR settings you have selected, all chat data will be retained for %%PERIOD%% day(s).
tr: Seçmiş olduğunuz GDPR ayarlarına göre tüm sohbet verilerinin %%PERIOD%% gün boyunca saklanacağına lütfen dikkat edin.

en: After this period of time, all chat data older than %%PERIOD%% day(s), will be permanently removed from your server.
tr: Bu süreden sonra %%PERIOD%% günden eski tüm sohbet verileri sunucunuzdan kalıcı olarak silinecektir.

en: GDPR - Data Retention
tr: GDPR - Veri Saklama

en: Privacy Settings
tr: Gizlilik Ayarları

en: Once every 6 hours
tr: Her 6 saatte bir

en: Chat Ended
tr: Sohbet Sona Erdi

en: GDPR compliance has been disabled, read more about the implications of this here
tr: GDPR uyumluluğu devre dışı bırakıldı, bunun çıkarımları hakkında buradan daha fazla bilgi alabilirsiniz

en: Additionally please take a look at WP Live Chat by 3CX
tr: Lütfen 3CX WP Canlı Sohbet'e de bir göz atın

en: It is highly recommended that you enable GDPR compliance to ensure your user data is regulated.
tr: Kullanıcı verilerinizin düzenlendiğinden emin olmak üzere GDPR uyumluluğunu etkinleştirmeniz şiddetle önerilir.

en: Warning - GDPR Compliance Disabled - Action Required
tr: Uyarı - GDPR Uyumluluğu Devre Dışı Bırakıldı - Eylem Gerekli

en: EU GDPR
tr: AB GDPR

en: Dismiss & Accept Responsibility
tr: Çıkar ve Sorumluluğu Kabul Et

en: Please refer to our %%PRIVACY_LINK%% for information on Data Processing
tr: Lütfen Veri İşlemedeki bilgiler için %%PRIVACY_LINK%% linkimize bakınız

en: Google Analytics Integration
tr: Google Analitik Entegrasyonu

en: Enable Google Analytics Integration
tr: Google Analitik Entegrasyonunu Etkinleştir

en: Toggle user list
tr: Kullanıcı listesini değiştir

en: Toggle WordPress Menu for a full screen experience
tr: Tam ekran deneyimi için WordPress Menüsünü değiştir

en: Active visitors
tr: Aktif ziyaretçiler

en: Invite Agent
tr: Temsilci Davet Et

en: Invite Department
tr: Departmanı Davet Et

en: Direct User To Page
tr: Kullanıcıyı Sayfaya Yönelt

en: Transcript
tr: Transkript

en: Leave chat
tr: Sohbetten ayrıl

en: End chat
tr: Sohbeti Bitir

en: Something
tr: Bir şey

en: Join chat
tr: Sohbete katıl

en: Type here...
tr: Buraya yazın...

en: bold
tr: kalın

en: italics
tr: eğimli

en: code
tr: kod

en: preformatted
tr: önceden biçimlendirilmiş

en: Filter the user list based on activity.
tr: Kullanıcı listesini aktiviteye göre filtreleyin.

en: New Visitors (3 Min)
tr: Yeni Ziyaretçiler (3 dk)

en: Active Chats
tr: Aktif Sohbetler

en: Page URL
tr: Sayfa URL'si

en: Clear Filters
tr: Filtreleri Temizle

en: Contains
tr: İçindekiler

en: Visitor
tr: Ziyaretçi

en: Info
tr: Bilgiler

en: Chat Status
tr: Sohbet Durumu

en: Search Results
tr: Arama Sonuçları

en: No emoji found
tr: Emoji bulunamadı

en: Error
tr: Hata

en: Only chat agents can access this page.
tr: Sadece sohbet temsilcileri bu sayfaya ulaşabilir.

en: Sending transcript...
tr: Transkript gönderiliyor...

en: Chat Transcript
tr: Sohbet Transkripti

en: The chat transcript has been emailed.
tr: Sohbet sureti e-postayla gönderildi.

en: There was a problem emailing the chat.
tr: Sohbet e-postayla gönderilirken bir sorun oluştu.

en: Connection Error
tr: Bağlantı Hatası

en: We are having some trouble contacting the server. Please try again later.
tr: Sunucuyla iletişim kurarken bazı sorunlarla karşılaşmaktayız. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Chat is disabled in settings area, re-enable
tr: Sohbet ayarlar alanında devre dışı bırakıldı, tekrar etkinleştirin

en: User received notification:
tr: Kullanıcı tarafından alınan bildirim:

en: New chat received
tr: Yeni sohbet alındı

en: A new chat has been received. Please go the 'Live Chat' page to accept the chat
tr: Yeni bir sohbet alındı. Lütfen sohbeti kabul etmek için 'Canlı Sohbet' sayfasına gidiniz

en: Welcome to V8 of WP Live Chat by 3CX
tr: 3CX WP Canlı Sohbet V8'e Hoş Geldiniz

en: Did you know, this version features high speed message delivery, agent to agent chat, and a single window layout?
tr: Bu sürümün yüksek hızda mesaj teslimi, temsilciler arası sohbet ve tek pencere düzeni özelliklerine sahip olduğunu biliyor muydunuz?

en: To activate this functionality please navigate to Live Chat -> Settings -> Advanced Features -> And enable 3CX High Performance Chat Cloud Servers.
tr: Bu fonksiyonelliği aktive etmek için lütfen Canlı Sohbet -> Ayarlar -> Gelişmiş Özellikler -> 3CX Yüksek Performanslı Sohbet Bulut Sunucularını etkinleştirin sırasını takip edin.

en: Show me!
tr: Bana göster!

en: Don't Show This Again
tr: Bunu Tekrar Gösterme

en: Connecting...
tr: Bağlanıyor...

en: Agent(s) Online
tr: Temsilci(ler) Çevrimiçi

en: Events
tr: Etkinlikler

en: Filters
tr: Filtreler

en: You can transfer chats from within a chat by clicking on the in chat menu, and selecting Transfer Chat or Transfer Department
tr: Sohbet menüsüne tıklayıp Sohbeti Yönlendir veya Departmanı Yönlendir'i seçerek sohbetleri bir sohbetin içerisinde yönlendirebilirsiniz

en: You can share files quickly when in a chat, by simply dragging a file into the chat window!
tr: Bir dosyayı basitçe sohbet penceresine sürükleyerek bir sohbet içerisindeyken hızla dosya paylaşabilirsiniz!

en: You can now move between chats without ending/closing an open chat
tr: Artık açık bir sohbeti sona erdirmeden/kapatmadan sohbetler arasında geçiş yapabilirsiniz

en: No quick responses found
tr: Hızlı yanıt bulunamadı

en: Privacy
tr: Gizlilik

en: Agent Login
tr: Temsilci Girişi

en: New Visitor
tr: Yeni Ziyaretçi

en: Chat Request
tr: Sohbet İsteği

en: Agent Accept
tr: Temsilci Kabulü

en: Settings Changed
tr: Ayarlar Değiştirildi

en: Webhooks
tr: Web Kancaları

en: Web Hooks
tr: Web Kancaları

en: Webhook created
tr: Web kancası oluşturuldu

en: Webhook could not be created
tr: Web kancası oluşturulamadı

en: Webhook edited
tr: Web kancası düzenlendi

en: Webhook could not be edited
tr: Web kancası düzenlenemedi

en: Webhook deleted
tr: Web kancası silindi

en: Webhook could not be delete
tr: Web kancası silinemedi

en: Event
tr: Etkinlik

en: Target URL
tr: Hedef URL

en: Method
tr: Yöntem

en: No Webhooks
tr: Web Kancası Yok

en: GET
tr: AL

en: POST
tr: GÖNDER

en: Save Changes
tr: Değişiklikleri Kaydet

en: Are you sure you want to delete this webhook?
tr: Bu web kancasını silmek istediğinize emin misiniz?

en: close
tr: kapat

en: Thank you for chatting with us.
tr: Bizimle sohbet etiğiniz için teşekkür ederiz.

en: Questions?
tr: Sorunuz?

en: Chat with us
tr: Bizimle sohbet edin

en: Start live chat
tr: Canlı sohbet başlat

en: Complete the fields below to proceed.
tr: İlerlemek için aşağıdaki alanları tamamlayın.

en: Leave a message
tr: Mesaj bırakın

en: Sending message...
tr: Mesaj gönderiyor...

en: Thank you for your message. We will be in contact soon.
tr: Mesajınız için teşekkürler. Yakında sizinle iletişime geçeceğiz.

en: Send message
tr: Mesaj Gönder

en: Start Chat
tr: Sohbet Başlat

en: Reactivating your previous chat...
tr: Önceki sohbetinizi aktif ediyor...

en: Please click 'Start Chat' to initiate a chat with an agent
tr: Bir temsilciyle sohbet etmek için lütfen 'Sohbet Başlat' ı tıklayınız

en: No answer. Try again later.
tr: Yanıt alınamadı. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Welcome. How may I help you?
tr: Hoşgeldiniz. Nasıl yardımcı olabilirim?

en: Please standby for an agent. Send your message while you wait.
tr: Lütfen bir temsilci bekleyin. Beklerken mesajınızı gönderin.

en: The additional WP Live Chat Support PRO plugin which you have installed is no longer needed, please uninstall it.
tr: Yüklemiş olduğunuz ek WP Canlı Sohbet Desteği PRO eklentisine artık ihtiyaç duyulmuyor, lütfen kaldırın.

en: Missed Chats
tr: Cevaplanmayan Sohbetler

en: Support
tr: Destek

en: Please Enter Your Name
tr: Lütfen Adınızı Girin

en: Please Enter Your Email Address
tr: Lütfen E-Posta Adresinizi Girin

en: Connection to Server Lost. Please Reload This Page. Error:
tr: Sunucu Bağlantısı Kaybedildi. Lütfen Bu Sayfayı Yeniden Yükleyin. Hata:

en: Please Enter a Message
tr: Lütfen Bir Mesaj Bırakın

en: Disconnected, Attempting to Reconnect...
tr: Bağlantı Kesildi, Yeniden Bağlanmaya Çalışılıyor...

en: has joined.
tr: katıldı.

en: has left.
tr: kaldı.

en: has ended the chat.
tr: sohbeti sonlandırdı.

en: has disconnected.
tr: bağlantı kesildi.

en: (edited)
tr: (düzenlendi)

en: Start chat
tr: Sohbete başla

en: Send
tr: Gönder

en: Congratulations
tr: Tebrikler

en: You are now accepting live chat requests on your site.
tr: Artık sitenizde canlı sohbetleri kabul ediyorsunuz.

en: The live chat box has automatically been enabled.
tr: Canlı sohbet kutusu otomatik olarak etkinleştirildi.

en: Chat notifications will start appearing once visitors send a request.
tr: Sohbet bildirimleri, ziyaretçiler istek gönderdiğinde görünmeye başlayacaktır.

en: You may modify your chat box settings %s
tr: Sohbet kutusu ayarlarınızı değiştirebilirsiniz %s

en: Experiencing issues?
tr: Sorun mu yaşıyorsunuz?

en: Take a look at our how-to guides.
tr: El kılavuzlarımıza göz atın.

en: Hide
tr: Gizle

en: Keep this window open to get notified of new chats.
tr: Yeni sohbetler hakkında bildirim almak için bu pencereyi açık tutun.

en: Visitor(s) online
tr: Ziyaretçi çevrimiçi

en: Device
tr: Cihaz

en: Data
tr: Veri

en: Chat Dashboard
tr: Sohbet Panosu

en: Oh no!
tr: Hay aksi!

en: You do not have access to this page as %s.
tr: Bu sayfaya %s olarak erişiminiz bulunmamaktadır.

en: you are not a chat agent
tr: bir sohbet temsilcisi değilsiniz

en: Previous
tr: Önceki

en: Chat with
tr: ...... ile sohbet edin

en: Starting Time:
tr: Başlangıç Saati:

en: Ending Time:
tr: Bitiş Saati:

en: Chat initiated on:
tr: Sohbet başlatma:

en: Browser:
tr: Tarayıcı:

en: Invalid Chat ID
tr: Geçersiz Sohbet Kimliği

en: type here...
tr: buraya yazın...

en: User has opened the chat window
tr: Kullanıcı sohbet penceresini açtı

en: User has minimized the chat window
tr: Kullanıcı sohbet penceresini küçülttü

en: User has maximized the chat window
tr: Kullanıcı sohbet penceresini büyüttü

en: The chat has been ended
tr: Sohbet sona erdi

en: Delete History
tr: Geçmişi Sil

en: No chats available at the moment
tr: Şu an bir sohbet bulunmamaktadır

en: Actions
tr: Eylemler

en: You have not received any offline messages.
tr: Çevrimdışı mesajınız bulunmamaktadır.

en: Delete Message
tr: Mesajı Sil

en: You do not have permission to save settings.
tr: Ayarları kaydetme izniniz bulunmamaktadır.

en: Your settings have been saved.
tr: Ayarlarınız kaydedildi.

en: WPLC: set_time_limit() is not enabled on this server. You may experience issues while using WP Live Chat by 3CX as a result of this. Please get in contact your host to get this function enabled.
tr: WPLC: set_time_limit() bu sunucuda etkinleştirilmemiştir. Bu yüzden 3CX WP Canlı Sohbet'i kullanırken sorun yaşayabilirsiniz. Lütfen bu fonksiyonun etkinleştirilmesi için hostunuzla iletişim kurun.

en: WPLC: Safe mode is enabled on this server. You may experience issues while using WP Live Chat by 3CX as a result of this. Please contact your host to get safe mode disabled.
tr: WPLC: Güvenli mod bu sunucuda etkinleştirilmiştir. Bu yüzden 3CX WP Canlı Sohbet'i kullanırken sorun yaşayabilirsiniz. Güvenli modu devre dışı bırakmak için hostunuzla iletişim kurun.

en: Plugin Features
tr: Eklenti Özellikleri

en: Check out these features and get up to speed with what you can do with WP Live Chat:
tr: Bu özelliklere göz atın ve WP Canlı Sohbet ile neler yapabileceklerinizi görerek hızı yakalayın:

en: Reporting
tr: Raporlama

en: Localization
tr: Lokalizasyon

en: Chat FAQs
tr: Sohbet SSS

en: Learn quickly the ins and outs of Chat and start chatting with visitors and agents:
tr: Sohbetin ayrıntılarını hızla öğrenip ziyaretçi ve temsilcilerle sohbete başlayın:

en: Chat with Visitors
tr: Ziyaretçilerle Sohbet

en: Chat with Agents
tr: Temsilcilerle Sohbet

en: Chat Invites
tr: Sohbet Davetleri

en: Settings & Customization
tr: Ayarlar ve Kişiselleştirme

en: Use these guides to learn how to configure and customize WP Live Chat:
tr: WP Canlı Sohbetin nasıl yapılandırılacağını ve kişiselleştirilebileceğini öğrenmek için bu kılavuzları kullanın:

en: Agent Settings
tr: Temsilci Ayarları

en: Troubleshooting
tr: Sorun Giderme

en: Reference these troubleshooting guides to quickly resolve any WP Live Chat issues:
tr: WP Canlı Sohbet sorunlarını hızla çözümlemek üzere bu sorun giderme kılavuzlarını referans alın:

en: My Chat Box Is Not Showing
tr: Sohbet Kutum Göstermiyor

en: Not Receiving Notifications of New Chats
tr: Yeni Sohbet Bildirimlerini Almıyorum

en: Check for JavaScript Errors
tr: JavaScript Hataları Ara

en: Initiate Chats
tr: Sohbet başlatın

en: Multiple Chats
tr: Birden çok sohbet

en: Add unlimited agents
tr: Sınırsız sayıda temslici ekleyin

en: Transfer Chats
tr: Sohbetleri Yönlendir

en: Thank you for using %s! Please %s on %s
tr: %s kullandığınız için teşekkürler! Lütfen %s tarihinde %s

en: rate us
tr: bizi puanlayın

en: From
tr: Kimden

en: Timestamp
tr: Zaman bilgisi

en: user
tr: kullanıcı

en: agent
tr: temsilci

en: Advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: Only change these settings if you are experiencing performance issues.
tr: Bu seçenekleri, sadece performans sorunları yaşıyorsanız değiştirin.

en: Website hosting type:
tr: Web sitesi hosting türü:

en: Custom parameters
tr: Özel parametreler

en: Shared hosting - low level plan
tr: Paylaşımlı hosting - düşük seviye plan

en: Shared hosting - normal plan
tr: Paylaşımlı hosting - normal plan

en: Long poll setup
tr: Uzun anket kurulumu

en: Only change these if you are an experienced developer or if you have received these figures from the WP Live Chat by 3CX team.
tr: Bunları yalnızca deneyimli bir geliştirici iseniz veya 3CX ekibinden WP Canlı Sohbet ile ilgili bu rakamları aldıysanız değiştirin.

en: Iterations
tr: Arttırımlar

en: Sleep between loops
tr: Döngüler arasında uyu

en: milliseconds
tr: milisaniye

en: Show 'Powered by' in chat box
tr: Sohbet kutusunda 'Tarafından çalıştırılır'ı göster

en: Checking this will display a 'Powered by WP Live Chat by 3CX' caption at the bottom of your chatbox.
tr: Bunun işaretlenmesiyle sohbet kutunuzun altında '3CX WP Canlı Sohbet tarafından çalıştırılır' yazısı gösterilir.

en: Powered by WP Live Chat by 3CX
tr: 3CX WP Canlı Sohbet Tarafından Çalıştırılır

en: Browser notifications will no longer function on insecure (non-SSL) sites.
tr: Tarama bildirimleri güvenli olmayan (SSL olmayan) sitelerde artık işlemeyecektir.

en: Please add an SSL certificate to your site to continue receiving chat notifications in your browser.
tr: Tarayıcınızda sohbet bildirimleri almaya devam etmek için lütfen sitenize bir SSL sertifikası ekleyin.

en: Please deactivate WP Live Chat Suport - Email Transcript plugin. Since WP Live Chat Support 8.0.05 there is build in support for Email Transcript.
tr: Lütfen WP Canlı Sohbet Desteği'ni devre dışı bırakın - E-posta Transkript eklentisi. WP Canlı Sohbet Desteği 8.0.05 sürümünden beri E-posta Transkripti için dahili destek bulunmaktadır.

en: Email transcript to user
tr: Kullanıcıya e-posta transkripti

en: Sending Transcript
tr: Transkript Gönderiliyor

en: Your chat transcript from %1$s
tr: %1$s adresinden sohbet transkriptiniz

en: Chat Transcript Settings
tr: Sohbet Transkripti Ayarları

en: Enable chat transcripts:
tr: Sohbet transkriptlerini etkinleştir:

en: Send transcripts to:
tr: Transkriptleri şuna gönder:

en: User
tr: Kullanıcı

en: Send transcripts when chat ends:
tr: Sohbet sona erdiğinde transkriptleri gönder:

en: Email body
tr: E-posta gövdesi

en: Email header
tr: E-posta başlığı

en: Email footer
tr: E-posta alt başlığı

en: Please note, local message encryption and local server options will be deprecated in the next major release. All encryption and message delivery will handled by our external servers in future.
tr: Lütfen dikkat, yerel mesaj şifrelemesi ve yerel sunucu seçenekleri bir sonraki ana sürümde onaylanmayacaktır. Tüm şifreleme ve mesaj iletimi gelecekte harici sunucularımız tarafından gerçekleştirilecektir.

en: Deprecation Notice - Message Encryption & Local Server
tr: Onaylanmama Bildirimi - Mesaj Şifrelemesi ve Yerel Sunucu

en: Dismiss
tr: Son Ver
